Pakistanlıları Şimdi De Yeni Sel Felaketi Korkutuyor

İSLAMABADSon 80 yılın en büyük felaketini yaşayan Pakistan, devam eden yağışlar ve su seviyesi giderek artan dünyanın en büyük nehirlerinden İndus nehrinin suları altından kalmaktan korkuyor. İlk önce ülkenin kuzeyindeki eyaletlerde başlayan ve güneye doğru ilerleyen sel suları, yardıma muhtaç halkın kâbusu olmuş durumda. Depremden daha tehlikeli olduğu söylenen söz konusu felaket arkasında hiçbir şey bırakmamış. Her şeyini kaybeden insanların tek umudu, karınlarını doyurup, hayatta kalabilmek. Seller, güneydeki Sindh eyaletinin Larkana şehrine ulaşmış durumda. Pakistan’daki seller, şehir merkezlerine çok büyük zarar vermedi. Hayatın felç olduğu yerler ise kasaba yada köyler. Ülkede hala ulaşılamayan köyler olduğu ifade ediliyor. Askeri helikopterler de sırası geldiğinde sel altında kalan yerlere havadan gıda bırakıyor. Dünyanın en büyük ovalarından olan Pencap ovasının üçte biri de sellerden dolayı kullanılamıyor.

Halk, sellerin başladığı ve kuzeyde bulunan Kabil ve Swat nehirlerinin İndus nehrine birleşmesi sonucu ortaya çıkan felaketi atlatmaya çalıyor. Afetzedeler, yeni bir yağışlı dalganın geleceği haberinin ardından sel tehdidine karşı yüksek yerlere kaçıyor.

Ülke topraklarının beşte biri sular altında kalan ve resmi rakamlara göre 12 milyon kişinin olumsuz etkilendiği seller nedeniyle okullar tatil edilirken, felaketzedeler, devlet okullarında barındırılmaya çalışılıyor. 7 milyondan fazla insanın, temel sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğu ülkede öncelikli sorun, sellerin ardından oluşabilecek salgın hastalıklara karşı önlem almak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.