Panama Belgeleri Hakkında Bilmeniz Gereken Beş Şey!

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, and Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko. (Chris McGrath/Getty Images, Pavel Golovkin/AFP/Getty Images, Ron Sachs-Pool/Getty Images)
Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, and Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko. (Chris McGrath/Getty Images, Pavel Golovkin/AFP/Getty Images, Ron Sachs-Pool/Getty Images)

Dennise Moreno / Epoch Times (Çeviri: G. Hakan Koçman)

İşte Panama menşeli hukuk bürosu  Mossack Fonseca’dan gerçekleşen sızıntılar hakkında bilmeniz gerekenler: 

 1. Panama Belgeleri Nedir?

Dünyanın en büyük sızıntılarından biri olan Panama Belgeleri, aralarında dünya liderleri de olmak üzere, zengin ve güçlü insanların offshore vergi cennetleri yoluyla zenginliklerini gizlediklerini ortaya koymaktadır. Guardian’a göre sızıntı, offshore hukuk bürosu Mossack Fonseca’nın veri tabanındaki 11,5 milyon dosyayı içermektedir. Kayıtlar, anonim bir kaynaktan Alman Gazetesi Süddeutsche Zeitung tarafından elde edilmiş ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu(ICIJ) ile paylaşılmış ve bu konsorsiyum da verileri aralarında BBC ve Guardian’ın da olduğu uluslararası ortakları ile paylaşmıştır. Veriler 12 dünya liderinin, 143 politikacının, ailelerinin ve yakın ilişkide bulunduğu kişilerin offshore vergi usullerinden faydalandıklarını ortaya koyuyor. ICIJ’a göre sızıntılar aynı zamanda dolandırıcıların, uyuşturucu kaçakçılarının, ünlülerin ve milyarderlerin gizli mali anlaşmalarını ve global skandalların bağlantılarının detaylarını gösteriyor. Verilerin elde edildiği Panama menşeli hukuk bürosu Mossack Fonseca dünyanın dördüncü en büyük offshore hizmetleri sunan firmalarından biri ve 300.000’den fazla firma için işlem yapmış bulunuyor. Mossack Fonseca’nın sunduğu hizmetlerden bir tanesi ise 100.000’in üzerinde firmanın var olduğu İngiliz Virgin Adaları gibi offshore yetki sınırında olan yerlerde firma kurmak. Mossack Fonseca offshore firmaları yıllık bir ücret karşılığı yönetiyor.

Hukuk bürosu, 42 ülkede 600 insanın çalıştığı bir ağa sahip.  Mossack Fonseca İsviçre, Kıbrız ve İngiliz Virgin Adaları ve İngiliz kraliyet sömürgeleri Guernsey, Jersey ve Man adası da dahil olmak üzere vergi cennetlerinde çalışıyor.

Guardian’a göre sızan veriler e-postaları, mali tabloları, pasaportları ve banka hesaplarının gizli sahiplerini gösteren şirket belgelerini ve Nevada, Honk Kong ve İngiliz Virgin Adaları da dahil olmak üzere 21 tane offshore yetki alanındaki firmanın bilgilerini içeriyor.

 1. Hangi Dünya Liderleri İma Ediliyor?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sızıntıların içerisinde ima edilen en büyük para miktarına sahip. Onun hakkındaki iddialar 2 milyar dolardan fazla.

Guardian’a göre, Putin’in en iyi arkadaşı, çellocu Sergei Roldugin da aynı zamanda Rusya bankalarından offshore hesaplarda para saklayan kişiler gösteriliyor. Bunun yanısıra, Putin’in sözcüsü, Dmitry Peskov, Guardian’a iddiaların “Rusya’ya karşı koordineli bir komplo” olduğunu söyleyen bir beyanat gönderdi. Guardian’a göre, Rus televizyonu TV Rain de Peskov’un “Biz bu gazeteciler topluluğundan daha etkileyici sonuçlar bekliyorduk, çok az yeni şey buldular… Bu tür şeyler yabancı izleyicileri hedef alıyor. Putinfobisinin artık Rusya hakkında iyi hiçbir şey söylenemeyecek duruma geldiği ve Rusya’yı karalamanın gerekli olduğu açık.” Dediğini ifade etti.

İzlanda Başbakanı Sigmundur Davíð Gunnlaugsson de sızıntılarda adı geçenlerden. Sızıntı kendisini ve eşini offshore holdingleri ile bağlanılı gösterdikten sonra parlamentodaki muhalifler erken seçim talep ettiler.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko ise İngiliz Virgin Adaları’nda 21 Ağustos 2014 tarihinde Prime Asset Partners Ltd. adıyla bir offshore firması kurmuş görünüyor. Sızıntılar başkanın firmanın tek sahibi olduğunu gösteriyor.  Fakat, Ukrayna Başsavcılığı 4 Nisan tarihinde Poroshenko’un bir suç işlediğine dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını açıkladı.

Sızıntılarda adı geçen diğer dünya liderleri ise şöyle

Arjantin Başkanı Mauricio Macri

Eski Gürcistan Başbakanı Bidzina Ivanishvili

Eski Irak Başbakanı Ayad Allawi

Eski Ürdün Başbakanı Ali Abu al-Ragheb

Eski Katar Başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani

Eski Katar Emiri, Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud

Eski Sudan Başkanı Ahmad Ali al-Mirghani

Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı, Abu Dhabi emiri, Sheikh Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan

Eski hüküm giymiş Ukrayna Başbakanı Pavlo Lazarenko

İngiliz Başbakanı David Cameron’un babası da aynı zamanda vergiden muaf olan ve Birleşik Krallığa vergi ödemekten kaçınan bir offshore şirkete sahip olmakla suçlanıyor.

Cameron ailesinin hala bir offshore fonuna sahip olup olmadığında cevap veren bir sözcü Guardian’a “Bu özel bir mesele. Ben hükümetin ne yapacağına odaklanacağım.” yanıtını verdi.

 1. Sayılarla Panama Belgeleri

ICIJ’ göre, veri sızıntısı:

 • 5 milyon kaydı içeriyor.
 • Belgeler 40 yıl öncesine kadar gidiyor ve budurumda onu tarihin en büyük offshore sızıntısı yapıyor.
 • Eski ve yeni olmak üzere 12 dünya lideri de dahil olmak üzere dünya çapında 140 politikacı ve kamu görevlisinin offshore holdinglerini ortaya çıkarıyor.
 • 200’ün üzerinde ülke ve bölgedeki 214.000 offshore şirketin detaylarını içeriyor.
 • Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişki içerisinde olan kişilerin gölge şirketleri ve bankalar yoluyla gizlice gerçekleştirilen 2 milyar dolar üzerindeki işlemi ortaya koyuyor.
 • B.D. tarafından, uyuşturucu tacirleri, Hizbullah gibi terörist organizasyonlar veya Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerle iş yaptığı kanıtlanan ve kara listeye alınan 33 kişinin ve firmanın isimlerini ifşa ediyor.
 • HSBC, UBS ve Société Générale de dahil olmak üzere 500 bankanın ve bu bankaların şubelerinin Mossack Fonseca şirketi yoluyla müşterileri için 15,000 offshore firma kurduklarını gösteriyor.
 1. Bu Sızıntı Neden Bu kadar Önemli?

Panama belgeleri tarihteki en büyük sızıntı. Bu konudaki inceleme Wikileaks ve Edward Snowden tarafından gerçekleştirilen NSA sızıntısından daha büyük. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu 11,5 milyon dosyaya Alman gazetesi Suddeutsche Zeitung ve diğer 100’ün üzerindeki medya ortakları ile bakmanın bir yıl sürdüğünü açıkladı. 80 ülkeden gazeteciler 25 ayrı dil üzerinde çalışarak sızıntıyı oluşturan 2.6 terabitlik veriyi analiz edip, organize edip indekslediler.

 1. Mossack Fonseca Ne diyor?

Panama kuruluşlu hukuk bürosu Guadian gazetesine sızıntı ile ilgil olarak şunları söyledi:

“Belirli konuları içeren sorulara cevap veremiyoruz çünkü bunu yapmak bizim politikalarımızı ve müşteri mahremiyetini koruma yükümlülüğümüzü ihlal eder. Aslında pek çok olayda adı geçen tarafların hiçbir zaman Mossack Fonseca’nın müşterileri olmadığı konusunda onay verebiliriz.”

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.