Pankreatik Kanser Nanoteknoloji ile Tedavi Edilebilecek

Araştırmacılar, pankreatik kanser hücrelerini hedef alan mikroskobik nanopartiküllerin tesirini ölçmek üzere 5 yıl sürecek olan ön klinik testlere başladılar.

Rice Universitesi Nanofotonik Labratuvarı Direktörü Naomi Halas, pankreatik kanserin herkesin bildiği gibi tedavi edilmesinin çok zor olduğunu, test edecekleri mikroskobik nanopartiküllerin bunu değiştirmesini umduklarını söyledi.

Mikroskobik partiküller, kanser hücrelerini öldürmek üzere ışığı ısıya dönüştüren, altın renginde etrafı ince bir tabaka ile kaplı küre şeklinde bir bileşik oluşturuyorlar.

Aynı zamanda Kimya, Biyomedikal, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü de olan Halas, nanopartiküllerin, hem teşhis hem de iyileştirici görevi görerek özellikle kanser hücrelerini hedef aldıklarını da sözlerine ekledi.

Bilimadamları, nanoteknolojiyi ışın tedavisinin etkisini arttırıp arttıramayacağını, görüntüleme ve iyileştirme dahil olmak üzere çeşitli açılardan araştırmaya devam ediyorlar. Nanopartiküllerin sadece pankreatik kanseri değil, diğer kanser türlerini de tedavi edebilme umudunu taşıdığını da ayrıca belirtiyorlar.

Amerikan Kanser Derneği’nden edinilen bilgiye göre, Pankreas kanseri her yıl Amerika’da 35.000’den fazla ölüme neden olmaktadır.

Kaynak: www.theepochtimes.com

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.