Papandreu Yardım Paketini Halk Oylamasına Sunacak

27 Ekim'de Papandreu Almanya'da Alman Sanayisi federasyonunda konuşurken (Sean Gallup/Getty Images)

Yorgo Papandreu dün partisinin grup toplantısında Avrupa birliğinden gelecek olan yardım paketini halk oylamasında sunacağını açıkladı.

Yeni yardım paketini üzerine Papandreu’nun referadum kararı için kendi partisi içinde bir baskı ile karşı karşıya geldi. İktidar parti PASOK ve muhalefetten yükselen istifa sesleri üzerine kabine dün akşam acil şekilde toplandı, yine de kurtarma yardımını halk oylamasına sunacak.

Halkın oylaması sonuçları herkes tarafından merak ediliyor. Uzmanların görüşüne göre referandumdan hayır çıkması Euro sisteminin çökmesi ile sonuçlanabilir.

Atina ve Yunanistan’ın birçok bölgelerinde tasarruf paketine karşı protesto gösterileri ve yürüyüşler başlamıştı.

PASOK partisinin önde gelen altı milletvekili Papanderu’ya istifa çağrısında bulundu.

Haber web sitesi Nooz!a göre Yeni Demokrasi Partisinin sözcüsü Yannis Michelakis, “Papandreu çok tehlikeli bir adam. Yunanistan’ın AB üyeliği bir bozuk para gibi harcıyor.”

Referandum kararının açıklaması üzerine uluslararası piyasalarda ve Brüksel’de çalkantıya sebep olmuştu.

BBC’ye göre, Yunan halkı geçen hafta Brüksel’de yapılan zirvenin olumlu sonuçlanması durumun da bile olaya iyimser olarak bakmadılar. Halk umutsuz. Halk iktidarda mevcut olan 300 politikacının olduğu sürece Yunanistan’ın borçtan kurtulamayacağını söylüyor. Her geçen gün Yunanistan’da durumun daha da kötüye gittiğini ifade ediyorlar.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.