Paralimpik Milli Takım Yelkenli Sporcusu Yetiştirme Kampı Sona Erdi

Mersin’de düzenlenen Paralimpik Yelken Milli Takım Sporcu Yetiştirme Kampı son gün yapılan yarışların ardından sona erdi.

Türkiye  Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından 2016 Rio De Janerio Paralimpik Olimpiyat Oyunları’nda yelken kategorisinde Türkiye’yi temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi için planlanan Türkiye Paralimpik Yelken Sporcularını Eğitme ve Geliştirme Milli Takım  Seçme Kampı, sona erdi. 01-07 EKİM 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 7 günlük kamp, Paralimpik Milli Yelken Sporcu Yetiştirme Antrenörü Refik Aktuğ ve Murat Etler gözetimindeki teorik ve pratik çalışmalardan oluştu. Teorik kısımda yelkencilik ile ilgili terim ve bilgiler ile beraber paralimpik yelken yarışlarında kullanılan 2.4 kategorisindeki teknelerin tanınması çalışmaları, pratik kısımda ise teknelerin donatılması ve suya indirilmesi çalışmaları ile birlikte teknelerin kullanımının öğrenilmesi çalışmaları yer aldı. Teorik sınav ve pratik çalışmaların ardından son gün yapılan yarışmalar sonucunda ilk 3 sırayı 4 kişi paylaştı. Sıralamada 78 puanla İbrahim Kalay birinci olurken, 77 puanla Metin Sabah ikinci, 76 puan alan iki sporcu Ali Doğan ve İsmail Ece üçüncü sırayı paylaştılar.

Çok Başarılı Olacak Paralimpik Yelken Milli Takım Sporcularımız Yetişiyor

Kampa İstanbul’dan katılan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Selma Öğütcan “Uluslararası Engelli Yelken Federasyonuna 2007’de katıldıklarını,  yelken branşını engelliler için daha önce geliştirmek istemelerine rağmen, kulüp engelinin ortaya çıktığını ve bu yüzden diğer branşlara yönelmek durumunda kaldıklarını dile getirdi. Ortaya koydukları başarının 2012 İngiltere Paralimpik Olimpiyatları’nda kendini gösterdiğini söyleyen Öğütcan, bu sene Mayıs ve Ekim aylarında gerçekleştirdikleri iki yelkenli kampı ile yelkenli sporcularını yetiştirmeye başladıklarını, kampta oldukça başarılı sporcular olduğunu gördüklerini ve bu branşta da yakın gelecekte büyük başarılar beklediklerini dile getirdi.” Kampa ayrıca İstanbul’dan  Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Eğitim Kurulu üyesi Emel Sepetçioğlu ve Teknik Kurulu Üyesi Türkan Yılmaz da gözlemci olarak katıldılar.

Kampa katılan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, engelli sporcularla yakından ilgilendi. Engelli sporcuların kendilerinden istediği her şeyi yapmaya hazır olduklarını dile getiren Vali Güzeloğlu engellilerin spor yapacağı ve bunu yaparken de hayatla buluşacakları ortamlarının hazırlanmasının en büyük amaçları olduğunu, üstlerine düşenin ortadaki engelleri kaldırmak olduğunu söyledi.

Ayrıca kamp sırasında genç yelkencilerle de sohbet eden Vali Güzeloğlu, genç yelkencilerin ilgisizlikten yakınmaları ve daha çok ilgi beklediklerini belirtmeleri üzerine, kendileri için gereken her şeyin yapılması için kulübe söz verdiklerini söyledi. Genç yelkenciler geçen seneki bölge yarışlarında da kendilerine yetkililer tarafından birçok söz verildiğini ama yerine getirilmediğini, Vali Güzeloğlu’nun verdiği bu söz ile artık kendilerine verilen sözlerin yerine getirileceğine inandıklarını belirttiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.