Paran Kadar Adalet Uygulamasına Tepki

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, yargılama giderlerinin peşin alınması uygulamasının vatandaşı zor durumda bıraktığını belirtti.

Yılmaz “Yüksek mahkemeler ile birlikte tüm yargı kurumlarını dizayn eden AKP iktidarı, şimdi de vatandaşın hak aramasını, dava açmasını paralı hale getiriyor. Bu uygulama ile AKP diyor ki ‘Paran varsa dava aç, yoksa açamazsın, hakkını da arayamazsın'” diyerek sözlerine başladı.

1 Ekim 2011 tarihinden itibaren vatandaşlar tarafından en az 650-700 TL civarında bedelin dava gideri olarak peşin yatırılmasının istendiğini söyleyen Yılmaz, taraf sayısına ve davanın niteliğine göre bu bedelin 1.500 TL’ye kadar çıkabildiğini belirtti.

Yılmaz “AKP tarafından başlatılan ‘paran kadar adalet’ uygulamasına göre bu para peşin olarak mahkeme veznesine yatırılmadığı takdirde vatandaşlarımız dava açamamaktadır.” diye konuştu.

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun hükümet tarafından genel sunuş gerekçesinde ‘geciken yargının hızlanması, daha basit ve daha ucuz bir yargının sağlanması amaçlanmıştır’ denmektedir. Oysaki yapılan uygulama ile yargının basit ve ucuz olması ilkesi çiğnenmiştir. Sadece yargının hızlanması mümkün olabilir; çünkü insanlar dava açamadığı için dosyaların yığılması söz konusu olmayacaktır. Yargılama giderlerinin peşin alınması uygulamasından sonra dava sayısında ciddi azalma olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.”

Pratikte davaların uzamasının nedenlerinin, tarafların masrafları yatırmaması olmadığını söyleyen Yılmaz, davaların uzamasının asıl nedeninin yargıçların dosyayı incelemeye alması, uzun duruşma günleri vermeleri, dosyanın bilirkişiden geç dönmesi ve Yargıtay inceleme safhasının uzaması olduğunu hatırlattı.

İstanbul Barosu’nun Adalet Bakanlığı tarafından çıkartılan gider avansı tarifesinin iptali için Danıştay’a dava açtığını söyleyen Yılmaz, bu duyarlı davranışlarından dolayı İstanbul Barosunu kutladığını ifade etti.

Yılmaz toplantının sonunda Adalet Bakanlığına seslendi:

“Adalet Bakanlığına ise buradan sesleniyorum. 30 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan gider avansı tarifesi acilen kaldırılmalı, dava açarken alınan yargı harçları indirilmeli, yargılama masraflarını karşılayamayan yoksul vatandaşlarımız için adli yargılama sistemi işletilmeli ve Bakanlık, adına yaraşır bir şekilde adaletli hak aramanın yollarını açmalıdır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.