Paris’teki Katliamda Öldürülen Polisin Müslüman Olduğu Açıklandı

Charlie Hebdo saldırısında öldürülen polis memuru Ahmed Merabe (Imgur)
Charlie Hebdo saldırısında öldürülen polis memuru Ahmed Merabe (Imgur)

Dünya onu Charlie Hebdo saldırısı sırasında yerde yaralı olarak yatan polis memuru olarak tanıdı. Televizyonlara yansıyan görüntülerde saldırganlara vurmaması için yalvaran polis memurunun Ahmed Merabet (Ahmed Merabe) adlı bir Müslüman olduğu açıklandı.

Charlie Hebdo dergisinin güvenlik görevlilerinden biri olan 42 yaşındaki Merabet olay günü dergi binasının önünde nöbet tutuyordu.

Maskeli saldırganların, ellerinde silahlar ile dergi binasına girmeden önce, polis memurunu yaraladığı tahmin ediliyor.

Video kayıtlarında, binadan çıktıktan sonra, saldırganlardan birinin kaçmak için arabaya doğru ilerlerken önce durakladığı sonra Merabet’e doğru yöneldiği ve polisin “Vurma” çağrısına rağmen tekrar ateş ettiği görüldü.

Müslüman polis kafasından vurularak hayatını kaybetti.

Paris savcısı Le Monde’a yaptığı açıklamada ölen polisin Müslüman olduğunu teyit etti. Reddit kullanıcılarının yazdığı yazıya göre, saldırganın polise kendilerini öldürmeye çalışıp çalışmadığını sordu. Polisin de “Non, c’est bon chef” yani “Hayır, ben iyi bir şefim” dediği iddia edildi.

Bir Fransız, ölen polisin son sözleri ile ilgili internette şunları paylaştı: “‘Şef’ kelimesinin kullanımı daha çok şu anlama geliyor ‘Evet, şimdi güçlü konumda olan sensin’ (Bence kendisini vurmamaları için samimi olmaya çalıştı); daha çok ‘Ben iyi biriyim, dostum’ anlamına geliyordu.”

Saldırganların hareketlerini ve yaralı polisi bu şekilde vurmalarını değerlendiren uzmanlar, teröristlerin iyi eğitilmiş komando olduklarını ifade etti.

Reuters’a konuşan eski terör ile mücadele uzmanı Jean-Louis Bruguiere, “Onların soğukkanlı ve sakin olmaları ve aynı zamanda profesyonel bir şekilde kaçmaya çalışırken dönüp yaralı polisi öldürmek için zaman ayırmaları çok şaşırtıcı” dedi.

Öte yandan Merabet’le birlikte öldürülen diğer polis memurunun ise 49 yaşındaki Franck Brinsolaro olduğu açıklandı.

Yazan: Zachary Stieber, The Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.