Patriot Füzelerinin Yerleştirilmesini ‘Dünya Savaşı’ Olarak Nitelendirenlere Cevap

Patriot füzeleri (Bernd Wustneck / AFP / Getty Images)
Patriot füzeleri (Bernd Wustneck / AFP / Getty Images)

Cumartesi günü, İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, ABD Suriye’ye karşı Türkiye’ye destek vermeye devam ederse “Dünya Savaşı”nın olabileceğini riskini dile getirmişti. Firuzabadi resmi İran haber sitelerinde NATO müttefiki ve patriot füzelerinin Türkiye’ye yerleştirileceğini söylemesinin hemen ardından açıklama yaptı.

Firuzabadi, “Durum oldukça rahatsız edicidir. Her patriot dünya haritası üzerinde siyah bir noktayı temsil eder ve dünya savaşına daha da yakınlaştırır” dedi.

Bunun üzerine NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesini planlayan NATO’nun, yeni bir dünya savaşı riskini artırdığı iddialarını reddetti.

Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşma yapan Rasmussen, “Bu iddiaları tamamıyla reddediyorum. En başından beri Patriot füzelerinin yerleştirilmesinin yalnızca savunma amaçlı olduğunu belirttik. Orada müttefikimiz olan Türkiye’yi savunmak ve korumak için bulunuyoruz. Herhangi bir saldırı niyetimiz yok ve bunu en başından söyledik” diye açıklama yaptı.

Ayrıca Rasmussen, Türkiye’ye füze yerleştirilmesinin, yalnızca füzeleri saldırı amaçlı kullanmayı planlayan ülkeleri endişelendirmesi gerektiğini ifade etti. “Tamamen savunma amaçlı yerleştirilen Patriot füzelerinin endişelendirmesi gereken aktörler, yalnızca kendi füzelerini saldırı amaçlı kullanmak gibi akılsızca fikirleri olan aktörlerdir” diye ekledi.

Birkaç hafta içinde ABD, Almanya ve Hollanda’nın, Türkiye’ye toplamda 6 adet Patriot bataryası göndereceği bildirildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.