Çin’de İnsan Hakları İhlallerinden Sorumlu Tutulan Belediye Başkanı Coronavirüsten Hayatını Kaybetti

Eski Huangshi Belediye Başkanı Yang Xiaobo’nun fotoğrafı. (Dosya Fotoğrafı)

57 yaşındaki Yang Xiaobo, Hunagshi şehrine onursuz bir insan hakları istismarı mirası bıraktı.

Haber: Angela Bright

Çinli yetkililer, 2008 ve 2014 yılları arasında Hubei eyaletinin Huangshi kentinin resmi sorumlusu olan Yang Xiaobo’nun geçen Aralık ayında eyalette patlak veren yeni koronavirüs’ten öldüğünü henüz teyit etmedi.

57 yaşındaki Yang, yerel devlet medyasına göre, 28 Ocak’ta “şiddetli zatürre” kaynaklanan komplikasyonlara yenik düştü.

Ama tanınmış finans blogcusu ve ihbarcı olan Cao Shanshi, Yang Xiaobo’nun “İki Oturum” sırasında enfekte olduğunu Twitter’da yazdı. Shanshi tweetinde, “İki Oturum’dan sonra belirtiler görülmeye başladı ve tanıdan sadece iki gün sonra öldü. Bu, Hubei eyaletinde devlet düzeyindeki bir kadronun yeni virüsten hayatını kaybettiği ikinci vaka.”

Çin rejimi tarafından verilen resmi rakamlar, Tibet hariç her Çin eyaletinde 6.000’den fazla kişinin koronavirüsü ile enfekte olduğunu doğruladı.  Bununla birlikte, tıbbi uzmanlar ve içerdekiler, gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğini söylüyor.

“İki oturum”, hükümetin çeşitli düzeylerinde her yıl düzenlenen, hükümet ve Komünist Partinin paralel idari toplantılarına atıfta bulunan bir Çin terimidir. Hubei eyaletinde toplantılar bu yıl 11 ve 17 Ocak arasında gerçekleştirildi. Eski Huangshi Belediye Başkanı  Yang Xiaobo’nun fotoğrafı. (File Photo)

Kamu kayıtlarına göre, Yang 1963 yılında Hubei Eyaleti’nin Tiananmen şehrinde doğdu. Tianjin Üniversitesi’nden mezun oldu ve İnşaat Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesine ve bir geçmişe sahipti. Emekli olduktan sonra finansal kurumların üst yönetimine geçiş yapan birçok hükümet yetkilisinden biri olarak öne çıkmaktaydı.

Yang, Aralık 2008’de Huangshi Belediye Çin Komünist Partisi (ÇKP) Komitesinin Sekreter Yardımcısı oldu. Bir sonraki yıl, Şubat ayında Huangshi Belediye Başkanı ve ÇKP lider grubunun sekreteri oldu. Aralık 2014’te görevden ayrıldıktan sonra Wuhan merkezli Changjiang Property & Casualty Insurance Co. Ltd. şirketinin başkanı oldu.

Şirketin web sitesine göre, Yang Xiaobo en son 17 Aralık 2019 tarihinde kamu oyunun karşısına çıktı.

Gayri resmi olarak Wuhan zatürresi olarak bilinen ismi konulmamış koronavirüsünün ilk vakaları geçen Aralık ayında Hubei’nin başkenti Wuhan’da ortaya çıktı. Yetkililer başlangıçta hastalık hakkında “söylentiler yaymak” suçu ile birkaç kişiyi tutukladı, sonra geri adım atarak salgını itiraf etti.

23 Ocak’tan itibaren polis ve askeri personel, neredeyse tüm Hubei’yi acımasız bir şekilde kilit altında tutmaya başladı.

Zulüm Mirası

Raporlar, Yang Xiaobo’nun 1999 yılında ÇKP (Çin Komünist Partisi) tarafından yasaklanan ve o zamandan beri şiddetli bir şekilde zulüm gören Falun Gong ruhsal uygulamasına karşı yürütülen kampanyada aktif bir rol oynadığını gösteriyor.

Falun Gong’a karşı yapılan zulüm hakkında ilk elden bilgi sağlayan bir kaynak olan Minghui.org, Yang’ın Huangshi’nin önde gelen yetkilisi olduğu 2008 ile 2014 yılları arasında yerel parti yetkilileri tarafından Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlenen birçok istismar vakasını bildirdi.

Haberlere göre, Yang’ın yetki alanı içerisinde bulunan Huangshi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu, Falun Gong uygulayıcılarını gözaltına almak ya da taciz etmek için, onlar işe giderken onlara pusu kurmak, çocuklarını kaçırmak  veya çeşitli bahanelerle evlerine girebilmek için mahalli komite çalışanlarına baskı yapmak gibi şeyler yaparak yasaları ihlal etti.   

Falun Gong’a yapılan zulüm, 1976 yılında sona eren Kültür Devriminden bu yana ÇKP tarafından başlatılan en şiddetli siyasi kampanya oldu. Bazı uzmanlar,  Falun Gong karşıtı kampanyanın, ÇKP’nin Kuzeybatı Sincan eyaletinde yaşayan Uygur Türkü Müslümanların toplu olarak hapsedilmesi gibi diğer büyük ölçekli insan hakları istismarına örnek teşkil ettiğini düşünüyor.

Zatürreden ölen diğer yetkili, Wang Xianliang, Komünist Partinin Wuhan’daki Etnik ve Diyanet İşleri Komisyonu’nun eski direktörüydü.

İsmine ragmen, bu kurum Çin’deki azınlık grupların inançlarını baskı altına almak ve komünist ideolojiye daha uyumlu hale gelmeleri için  kültürlerini çarpıtmak konusunda oynadığı rol ile tanınmaktadır.

Çinli yetkililer, 62 yaşındaki Wang’ın Wuhan virüsünden öldüğünü doğruladı.

Epoch Times muhabirleri Fang Xiao ve Leo Timm bu habere katkıda bulunmuşlardır.

Çeviri: G. Hakan Koçman

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.