“Pekin Daily” Hu Jintao’yu Tehdit Eden Bir Makale Yayınladı

Epoch Times’ın muhabiri Mu Qing tarafından

Partinin resmi gazetesi ÇKP’nin en üst liderine meydan okuyan sözler yayınladı

Pekin’de Parti’nin resmi gazetesi olan “Pekin Daily” ÇKP’nin en üst liderine meydana okuyan sözler yayınladı. Geçen hafta Zhou Yongkang’ın talimatıyla “dedikodu yapan” kişileri tutuklama hareketi ÇKP’nin üst düzeyindeki bölünmüşlüğün açık sinyalini verdi. (Getty Images)

ÇKP’nin üst düzeyindeki iç çatışmalar neredeyse bütün liderlere bulaştı. “Pekin Daily” gazetesi 31 Mart tarihinde yayınladığı makalede açık bir şekilde ‘Genel Sekreter’ Parti Merkez Örgütünün üstünde en yüksek idari kurumu değildir, ortak liderlik olması gerekir” ifadelerini kullandı. Yurtdışındaki uzmanlara göre, Pekin Parti Sekreteri olan Liu Qi’nin açık bir biçimde çıkıp Zhou Yongkang’ı desteklemesi üzerine ÇKP Genel Sekreteri Hu Jintao ve halefi Xi Jinping’i tehdit ettiği düşünüldü.

ÇKP’nin 18. Kongresinden önce meydana gelen Wang Lijun olayı yüzünden, ÇKP’nin üst düzeyindeki iç çatışmalar daha önce hiç görülmemiş derece açık bir biçimde vuku bulmuş, farklı gruplar arasındaki mücadeleler başlamış ve hepsi en yüksek makamı ele geçirmeye çalışmaktadır. 5 Mart ve 2 Nisan tarihleri arasında Hu Jintao’nın yurtdışına gerçekleştirdiği 8 günlük ziyaret esnasında, Çin içinde durmadan onun politikasına uymayan ters sesler ortaya çıktı.

Partinin resmi gazetesi olan “Pekin Daily” ÇKP’nin en üst liderine meydan okuyan sözler yayınladı. Geçen haftada Zhou Yongkang’ın “dedikodu yapan” kişileri tutuklama talimatı ÇKP’nin üst düzeyindeki bölünmüşlüğün açık bir sinyali olarak kabul edildi.

”Pekin Daily” gazetesi “Parti Genel Sekreteri”nin en yüksek yetkiye sahip olmaması gerektiğini açıkça söyledi

31 Mart 2012’de, “Pekin Daily” gazetesi ön sayfasındaki “ÇKP’nin 18. Kongresine Karşılama” adlı özel bölümde Çin Halk Üniversitesi Marksizm Bölümü Profesörü Wang Yunsheng tarafından yazılan “Partimizin En Yüksek Lideri Ne Zaman ‘Genel Sekreter’ Olarak Çağrılmaya Başladı” başlıklı bir makale yayınlandı.

Makalenin son bölümünde, “Partimiz ilk günden beri ortak liderliği vurguluyor ve uyguluyordu, ‘Genel Sekreter’in Parti içindeki en yüksek lider görevine sahip olmasına rağmen, Partinin en yüksek idare kurucusu değildir”, “Partinin en yüksek kurumu Partinin Tüm Ülkedeki Temsilci Komitesi ve bu komiteden oluşan Merkez Komitesidir. Dolayısıyla, ‘Genel Sekreter’ Partinin Merkez Örgütünün üstündeki en yüksek idari kurum değildir,” dendi.

Makalede, “ÇKP’nin Genel Sekreteri aslında Merkez Komitenin günlük işlerini halleden bir baş sekreter, Parti içinde düzenlenen toplantılara çağıran kişidir.” İfadesi kullanıldı.

“Pekin Daily” gazetesi, Pekin Günlük Gazetesi Grubuna ait olan başkent bölgesinde günlük en yüksek tiraja sahip olan gazetedir. Bu gazete, 1 Ekim 1952 yılında kuruldu ve aynı zamanda da ÇKP’nin Pekin Belediyesine ait devlet gazetesidir.

“Pekin Daily” gazetesinde yayınlanan bu makale herkesin dikkatini çekti ve yurtdışında birçok Çince basın kuruluşu ard arda bu makaleyi tamamen kopyalayarak yayınladı. 4 Nisan’da “Pekin Daily” gazetesinin internet versiyonundan bu makale komple silindi.

Uzmanlara göre, bu hassas dönemde böyle bir makalenin yayınlanabilmesi, Jiang Zemin Grubundaki kişilerin doğrudan ÇKP’nin Merkez Komitesinin Genel Sekreteri Hu Jintao ve onun halefi Xi Jinping’e açık bir tehdit sinyali yolladıkları anlamına gelirken, aynı zamanda da ÇKP’nin üst düzeydeki iç çatışmaların gittikçe daha da şiddetlendiğini gösterdi.

ÇKP’nin devamlı olarak kamuoyu ve propagandayı çok sıkı kontrol ettiği herkesin bildiği bir şey, bu tür açık bir biçimde ÇKP’nin birinci ismi olan Genel Sekreterini tehdit eden sözler çok nadir olmuştur.

Jiang Zemin grubundan biri Pekin Valisi ve ÇKP’nin Pekin şehrindeki Parti Sekreteri Liu Qi

70 yaşına ulaşan ÇKP’nin Pekin şehri Parti Sekreteri Liu Qi, 2002 yılından itibaren ÇKP Merkez Siyasi Bürosu Üyesidir, aynı zamanda da ÇKP’nin 14, 15, 16 ve 17. Merkez Komite üyesidir.

Bundan önce, bazı basın kuruluşları şu anda ÇKP’nin düzenlemelerine göre, ÇKP’nin üst düzeyindeki liderler eğer özel bir durum olmazsa mutlaka, 70 yaşına gelince emekli olmaya mecburdur. Liu Qi, ÇKP’nin 18. Kongresinden hemen sonra zaten 70 yaşına girecek, bunun anlamı Liu Qi otoritenin tahsisinden uzaklaşacak.

Yurtdışındaki uzmanlara göre, Jiang Zemin’i sıkça takip ederek aktif olarak Falun Gong uygulayıcılarına zulme katılan ana sorumlulardan biri olan Liu Qi de Falun Gong’a kan borcu olan suçlulardandır ve Liu Qi büyük ihtimalle en son bir mücadele ile tasfiye edilecek bir hedef olmamak için ölüme kadar Jiang Zemin grubunu savunmak için mücadele edecek. Fakat Liu Qi, ÇKP’nin güç mücadelesinden geri çekilse bile, soruşturulmaktan kurtulamaz ve Falun Gong’a zulüm sırasında kan borcu olan Jiang Zemin grubundaki kişilerin hiçbiri yargılanmaktan kaçamaz.

Liu Qi hakkında Falun Gong’a yaptığı zulümden dolayı birçok ülkede dava açıldı

Falun Gong’un web sitesi olan Minghui web sitesinde verilen bilgiye göre, Liu Qi’nin idaresindeki Pekin şehri Çin’de Falun Gong’a zulmeden en kötü şehirdir. Bu şehirde zulümden öldüğü doğrulanan Falun Gong uygulayıcılarının sayısı 100’den fazladır. Fakat ÇKP’nin kendi içindeki bilgilerine göre, gerçek ölüm sayısı bu rakamdan çok daha yüksektir.

Orijinal Çince Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.