Pekin Liderleri Komünist Partinin Kurallarının Sonunun Geldiğini Duyurabilir

Pekin’deki üst düzey kaynaklara göre, Çin Komünist Parti’sinin Politburo kilit liderleri 18. Parti Kongresinde duyurulacak olan 4 ortak noktada oy birliğine vardılar. Verilen kararın gidişatına göre Çin demokrasi yolunu seçecek. Pekindeki bu haberler büyük bir hızla yayılmakta.

Pekin'de gün batımı /Getty Images/

Kaynaktan alınan bilgilere göre oybirliğine varılan 4 nokta şöyle;

1. Hayatın her alanından insanlar, politik partilerden ve sosyal organizasyonlardan yeni anayasa için hazırlık komitesine temsilci gönderebilecek. Özgür bir şekilde dernek ve politik partiler oluşturabilecekleri, vatandaşların haklarını koruyan yeni anayasa taslağı hazırlanacak.

2. Çin Komünist Partisinin parti yönetiminde tarihsel misyonunu gerçekleştirip tamamladığı duyurulacak. Parti üyeleri partiye özgürce üye olabilme ve özgürce ayrılabilme hakkına sahip olarak yeniden kayıt ettirilecek.

3. “4 Haziran”, haksız bir şekilde işkence gören Falun Gong ve diğer tüm gruplar Çin’de demokrasi gerçekleştirilirken zararlar telafi edilecek ve tazminat ödenecek.

4. Ordu kamulaştırılacak.

Kaynaktan alınan bu iddalar onaylanmadı ancak bu müzakerelerin üst düzey liderler arasında tartışma konusu olduğu söyleniyor. Kaynaktan alınan diğer bir bilgiye göre aynı zamanda demokratik parti şimdiden Pekin Bilim Akademisi içerisinde yapılandırıldı ve akademiden 30’un üstünde üyenin “Çin bilim adamları Liberal Demokratik Parti”sini yapılandırılma çalışmalarına dahil olduğu söylendi.

Kaynaktan alınan bilgiye göre bu dört fikir birliği maddelerinin 18. Parti Kongresinde duyurulacağı tahmin ediliyor. Kongrenin Ekim ve Kasım gibi, bu sonbaharda yapılması bekleniyor, ancak Bo Xilai’nin düşüşüyle ilgili şuanki politik gelişmeler sebebiyle erteleneceği söyleniyor.

Washington’da bağımsız Çin Analisti olan Shi Cangshan bu haberlere şöyle yanıt verdi: “Wang Lijun olayından sonra domino etkisi hala devam ediyor ve Parti’nin perde arkası operasyonları deşifre ediliyor.”

Shi, Parti liderlerinin yukarıda bahsedilen 4 maddeyle ilgili duyuru yapmak istemelerinin sebebi kaçınılmaz düşüş esnasında insiyatifi ele almak olduğunu söyledi. “Falun Gong zulmü de dahil olmak üzere bu kitlesel zulüm yapan Çinli insanlar şuan açığa çıkmaktalar, ve ÇKP’nin çöküşü bu durum ile yakından alakalıdır. Kendilerine ve dünyaya fayda sağlayacak olan inisiyatifi almaları çok daha iyi olur. “

İngilizce Kaynak : Beijing Leaders May Announce End of Communist Party Rule

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.