Pekin Polisi Ünlü Avukatın Kaybolmasını Kayıt Altına Almıyor

Gözaltına alınan Gao Zhisheng Nisan ayından beri kayıp

Ünlü insan hakları avukatı Gao Zhisheng altı aydan fazla bir süredir gözaltında kayıp. Aile üyeleri onun sağlığından endişe duymakta. Pekinli avukatlar Teng Piao ve Li Heping eşliğinde Gao Zhisheng’in ağabeyi Gao Zhiyi geçenlerde Pekin’in Chaoyang bölgesinde Xiaoguan Polis Karakoluna durumu bildirdi, ancak polis kayıt ya da yazılı bir ifade almayı reddetti.

Gao Zhiyi, 20 Nisan 2010 tarihinden beri kaybolan kardeşinden hiçbir haber alamadı. Gao’nun kardeşi Epoch Times gazetesine verdiği demeçte “Tek bir haber bile alamadim. Onu aramak icin Pekin’e geldim, ama kimse birşey bilmiyor” dedi.

Li Heping, Gao’nun bu kadar süredir kayıp olmasının sıradışı olduğunu belirtti. Çin yasalarına göre, her vatandaş temel haklara sahip ancak komünist yetkililer onun nerede olduğu hakkında bilgi vermiyor. Aile üyeleri ve insan hakları savunucuları Gao icin endişe duyuyor ve polisin ona vahşice işkence yapmasından korkuyor.

Sound of Hope Radyosu ile yaptığı bir röportajda, Li Heping komünist yetkililerin sık sık rejime karşı gelenlere, siyasi muhaliflere ve insan hakları savunucularına işkence yaptığını belirtti. Vatandaşlar şikayetlere çözüm ararken tutuklandı. Onları savunan avukatlar ise zulüm gördü. Li “İşkence Çin’de son zamanlarda yaygın bir uygulama oldu. Siradan insanlar bir tarafa, Gao Zhisheng gibi dünyaca ünlü avukat işkenceye maruz kaldı” diye vurguladı. Li Heping komünist devletin yasadışı uygulamaları karşısında Çin halkının çaresiz kalmasından endişe ediyor. “Rejimin hain yönüdür bu. Ne yapabiliriz ki?” diye belirtti.

Olayın geçmişi hakkında:

Gao uzun yıllar Çin’de mağdur grupların ve bireylerin haklarını savunmak için hep gönüllü oldu. Buna ek olarak, işkence gören Falun Gong uygulayıcılarına destek olmak icin Ulusal Halk Kongresi’ne açık mektup ve Çin komünist lideri Hu Jintao ve Başbakanı Wen Jiabao’ya iki açık mektup yazdı. (open letter to the National People’s Congress; [www.theepochtimes.com/news/5-10-24/33667.html ve en.epochtimes.com/news/5-12-16/35876.html]

Bunun sonucunda gözetim altında tutuldu ve tutuklanana kadar komünist özel ajanları tarafından takip edildi. Aralık 2006 yılında “devlet iktidarına karşı insanları kışkırtmak’ suçuyla üç yıl hapis ve beş yıl gözaltı cezasına çarptırıldı. Tutuklanmasından sonra, Gao’nun aile üyeleri sürekli takip edildi, taciz edildi ve hatta kaçırıldı.

2009 yılında, Internet üzerinde yayımlanan “Dark Night, Dark Hood ve Dark Mafya tarafından Kaçırılma” adlı makalede, Gao Zhisheng 2007 yılında hapis sırasında polis tarafından kendisine yapılan çirkin muamele ve iskençeyi anlattı (acımasız dayak, elektirikli coplarla şok, saatlerce sigara dumanı ile gözlere zarar, penisine kürdan sokma, vb)

Gao’nun yaşadıkları uluslararası alanda şok yarattı. Gao tekrar 4 Şubat 2009 tarihinde polis tarafından zorla kaçırıldı ve onun nerede olduğu hala bilinmiyor. 2010 yılının Mart ayında Kuzey Çin’de bir Budist sığınak olarak bilinen Wutai Dağında kısa bir süre görüldü ancak Nisan ayı ortasında yeniden kayboldu. Sürekli taciz edilen Gao’nun eşi ve iki çocuğu 2009 yılı başında Çin’i terkedip, ABD’ye yerleşti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.