Pekin, Rejimin Virüs’e Karşı Aldığı Önlemleri Eleştiren Ünlü İşadamını Soruşturma Altına Aldı

Hua Yuan Group başkanı Ren Zhiqiang, 7 Ocak 2006 tarihinde Çin’in Sichuan Eyaleti Chengdu’da Luxehills Uluslararası Kulübü’nde 2006 High-End Ekonomik Forumu sırasında bir konuşma yaparkentı. (Fotoğraf Çin Fotoğrafları /Getty Images)

Çinli zengin iş adamı ve küçük prens Ren Zhiqiang, Mart ortasında ortadan kaybolmasının ardından Komünist Parti tarafından soruşturma altına alındı.

Parti içi yolsuzlukla mücadeleden sorumlu Merkezi Disiplin Teftiş Komisyonu (MDTK) 7 Nisan’da çevrimiçi olarak yaptığı bir duyuruda 69 yaşındaki Ren’in, “Parti disiplinini ve kanunu ciddi şekilde ihlal ettiği”nden şüphelenildiğini ifade etti.

MDTK, Ren’in şu anda komisyonun Pekin’in Şiçeng bölgesindeki bölgesel şubesi tarafından “disiplin incelemesi ve denetim soruşturması” altında olduğunu da duyurdu.

Ajans, Ren’in yaptığı iddia edilen hatasıyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi, ancak kullanılan üslup  yolsuzluk için sıklıkla kullanılan bir örtmece.Son yıllarda mahkum edilen birçok Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilisi, resmi mahkemelerde yargılanmadan önce disiplin ihlalleriyle suçlandı.

Ren, Pekin’de bir emlak kralı ve eski ticaret bakanı Ren Quansheng’in oğlu olarak tanınıyordu. Eski bir üst düzey ÇKP yetkilisinin çocuğu olarak Ren, Parti’nin küçük prenslerinden biri olarak kabul edilmekteydi.

12 Mart’ta kaybolduktan sonra Çin gözlemcileri, Ren’in Pekin’in ilgi odağı haline geldiğini söylediler.

Son olarak Ren Mart ayında, yaygın olarak yeni koronavirüs olarak bilinen ÇKP virüsünün yayılması hakkında rejimin halka yalan söylemesini eleştiren çevrimiçi bir makale yazdı.

Makalesinde Ren aynı zamanda Çinin lideri Xi Jinping’i, “bir imparator olmakta ısrar eden bir palyaço” olarak tanımlayan sert sözler kullandı.

Çin analistleri, Ren’in bir ay süren ortadan kaybolmasının da parti içi hizipler arasındaki iç çatışmanın yoğunlaşmasının bir işareti olduğunu söyledi.   

ABD’de yaşayan Çin ilişkileri yorumcusu Tang Jingyuan’a göre, Ren’e yönelik soruşturma siyasi açıdan önemli.

7 Nisan’da attığı bir tivitte Tang, soruşturmanın ÇKP’nin geçirebileceği olası bir reformun sona erdiğine işaret ettiğini yazdı.

Tang, eski Parti lideri Deng Xiaoping’in söylediği ve Partinin hedeflerini gizlice takip etme stratejisi olarak tanımlanan, “gücünüzü saklayın, fırsat kollayın” sözlerini hatırlattı. Son yıllarda, bazı Parti yetkilileri Xi’yi, Pekin’in gündemini çok agresif  bir şekilde zorlamaktan ve böylece Parti’nin istikrarını tehdit etmekten dolayı eleştirdi.

Tang, “Deng Xiaoping’in tarzına dönme umudu Ren’in soruşturma haberiyle paramparça oldu.” dedi.

Tang aynı zamanda soruşturmanın, parti çizgisinden sapan görüşlere sahip olmaları halinde, küçük prenslerin de Parti cezalarına karşı bağışık olmayacağını gösterdiğini sözlerine ekledi.

Pekçok isimsiz kaynağa atıfta bulunan BBC de (British Broadcasting Corp), 7 Nisan’da yayınlanan bir haberde  Ren’in oğlunun da Çin makamları tarafından soruşturma için götürüldüğünü iddia etti.

Kaynaklar ayrıca BBC’ye, MDTK’nın yetkililerinin devlet tarafından işletilen emlak holdingi Huayuan Group’u araştırdığını söyledi. Ren bu holding eski başkanıydı.

Bu arada, isimsiz bir kaynaktan alıntı yapan Hong Kong medyası Apple Daily, Pekin şehrinin Parti sekreteri Cai Qi’nin Ren’in davasıyla ilgili bilgi ve belgeleri basınla paylaşmaya karar verdiğini söyledi.

Kaynak ayrıca Apple Daily’ye, Cai’nin, salgından sorumlu olanların hesap vermeleri gerektiğini talep eden kamuya açık mektuplar yayınlayan başkalarını da  araştırmaya karar verdiğini söyledi.

Haber: Frank Fang, Epoch Times

Çeviri: G. Hakan Koçman, Epoch Times TR

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.