Pekin’deki İktidar Mücadelesi Çin Komünist Partisi’nin Sonunu Müjdeliyor

Falun Gong İşkencesi Bitiyor, Çin’i İstikrarlı Bir Gelecek Bekliyor

Çin’de yeni bir gün doğuyor (Photos.com)

Epoch Times Yayın Kurulu

Chongqing eski Emniyet Müdürü Wang Lijun, 6 Şubat tarihinde Chengdu’daki ABD Konsolosluğu’na hayatını kurtarmak için sığındığı zaman ve Chongqing Komünist Partisi Başkanı Bo Xilai 70 polis arabası ve zırhlı araç ile onu teslim aldığı zaman, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) en yüksek seviyesinde yaşanan iktidar mücadelesinin ilk işareti açığa çıkmıştı.

O günden beri ÇKP yönetiminin kapalı kapılar ardında nasıl çalıştığına dünya tanık oldu. Dünya aynı zamanda büyük ve güçlü ÇKP organı olan Siyasi ve Adli İşler Komitesi’nin (PLAC) uygulatmakla yükümlü olduğu yasaları nasıl ihlal ettiğini anlama fırsatı yakaladı.

Ayrıca ÇKP yönetim kompleksi olan Çongnanhay’ın kırmızı yüksek duvarları arkasındaki savaş, Çin tarihinin en karanlık bölümüne odaklanmış durumda: Falun Gong (Falun Dafa) zulmü. Bu zulüm artık ÇKP üst yönetimindeki iç çekişmenin arkasında yatan temel sorun olarak görülüyor.

Yasadışı hareket

O dönemki ÇKP lideri Jiang Zemin 20 Temmuz 1999 tarihinde Falun Dafa işkencesini başlattığında, kampanyanın zor olabileceğini görmüştü. Hem çok saçma, hem de destek görmüyordu. Değişimin aksine, Jiang PLAC’a daha fazla güç vererek işkenceyi ileriye götürmeyi seçti.

Jiang’dan önce, PLAC daha çok iç istihbarat, kamu güvenliği, ÇKP liderlerinin güvenliği ve işçi kamplarında eğitim, yasa ya da yasa uygulama sistemlerinin yürütülmesinden sorumluydu.

Jiang önderliğinde, PLAC’ın gücü sonsuz büyütülmüş oldu. PLAC sekreteri aynı zamanda Politbüro Komitesi üyesi (ÇKP’yi yöneten 9 kişiden biri) seçildi ve Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Kamu Güvenliği Bakanlığı, Devlet Güvenliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Silahlı Polis ve çeşitli düzeylerde diğer kurumların kaynaklarını kullanma yetkisi verildi.

Aynı zamanda PLAC, Çin Halk Silahlı Polis Kuvvetlerini genişletti ve askeri güç ile rekabet etme yeteneği verdi. Epoch Times yorumcusu Wang Hua’nın açıklamasına göre, PLAC ÇKP’nin ikinci güç merkezi haline geldi.

Eski PLAC Sekreteri Qiao Shi, görevi sırasında Silahlı Polisi 10 yıl içinde sadece bir kez kullandı ve Silahlı Polis o zamanlar Emniyet Müdürlüğü’ne bağlıydı.

Jiang Zemin’in güvenilir takipçisi Zhou Yongkang görevi devraldığında, Silahlı Polisi bir yıl içinde 15 kez kullandı ve Silahlı Polisin eylem ölçeği giderek arttı. İnsanların evlerini zorla yıkma girişimlerinde, toplantılardaki güvenlik kontrollerinde Silahlı Polis sık sık kullanılmaya başlandı. PLAC gücünü artırdıkça, hukuku tamamen göz ardı edebileceğini kanıtladı.

Jiang Zemin, Falun Dafa işkencesinin bir gün cezalandırılacağından korkuyordu ve bu yüzden sadece kendi suçunu paylaşan kişilere güveniyordu. O zulmü yürütün yetkililerin kendileri de bu işe bulaştığı için, ileride sadece onu sorumlu tutmayacaklarını biliyordu.

Kurallar ve politikalar göz ardı edildi ve Jiang güvenilir yardımcı ve suç ortaklarını doğrudan hukuk sistemini kontrol etmek ve işkenceyi devam ettirmek için Parti’nin en üst kadrolarına yerleştirdi.

Jiang, Falun Dafa uygulayıcıları ile ilgili ”itibar karalama, finansal iflasa sürükleme ve fiziksel olarak yok etme” emri verdi. Zulmün ölçeği, kullanılan kaynakların miktarı ve kullanılan yöntemlerin şiddeti bugüne kadar hiç görülmemişti.

Ancak, Jiang çılgın kampanyasını milleti kandırarak yürütebilirdi. ÇKP’nin tüm bilgi akışını kontrol etme yeteneğini ve propagandayı kullanarak, Falun Dafa’yı kötüleyen yalanlar yarattı.

Özellikle yarattığı iki yalan kilit rol oynadı: “1.400 vaka” ve Tiananmen meydanında sahte intihar girişimleri.

Propaganda

ÇKP’nin propaganda makinesi, Falun Dafa’nın intihar, cinayet, alkol, uyuşturucu, medikal tedavi kullanmama, ruhsal hastalık, vs. yüzünden 1.400 insanın ölümüne neden olduğunu iddia etti. Bu yalan işkencenin başlaması ile yayıldı ve Çin halkını bu huzurlu, geleneksel spiritüel uygulamaya karşı kışkırttı.

Rejim tehdit ve rüşvet ile hikaye yaratmaya başladı: Ölen Falun Dafa uygulayıcısı olmayan kişileri Falun Dafa yüzünden ölmüş gibi gösterdi, akıl hastanesindeki hastaları kullanarak Falun Dafa’nın olumsuz etkileri olduğunu iddia etti ve hastanedeki hastalara rüşvet vererek Falun Dafa’nın hastalıklarına sebep olduğunu söylettirdi. Jiang işkenceyi başlattıktan sonra, işkence sonucu ölen bazı Falun Dafa uygulayıcıları bile benzer vakalar arasında sayıldı böylece resmi veriler arttı.

Jiang’ın çabalarına rağmen, işkence Çin halkı arasında destek bulmadı ve işkenceyi devam ettirmek zorlaştı. Merkez PLAC Sekreteri Luo Gan’ın emriyle Kamu Güvenlik Bakanlığı çok çirkin bir yalan uydurdu ve insanlar inanmak zorunda kaldı. Çünkü normal bir kişinin, insanların birbirini bu şekilde kullanabileceği aklına gelmezdi.

23 Ocak 2001 tarihinde, beş kişi Tiananmen meydanında kendini ateşe verdi. Bunların arasında bir anne (Liu Chunling) ve onun 12 yaşındaki kızı (Liu Siying) da vardı. Olaydan bir saat sonra, CCTV’de video yayınlandı. Yayınlanan videoda, Liu Chunling’un yanarak öldüğü iddia edildi. Hem bu iddia hem de çocuğu Liu Siying’in bandajlı hastane röportajı CCTV’de aralıksız yayınlandı.

İlk kez 1.400 vaka ile Falun Dafa hakkında uydurulmuş kötü imaj Çin halkı zihnine işlenmeye başladı. Video Falun Dafa uygulayıcılarının intihar ettiğini ve hatta çocuklarını öldürmeye çalıştıklarını gösterir gibiydi. Jiang, Falun Dafa uygulayıcıları hakkında kamuoyunun sempatisini kırmaya çalıştı ve hatta nefret etmelerini sağladı.

Halk kendini kurban eden göstericinin videosu ve haberleri ile ilgili sürekli bombardıman edildi. Videolar dikkatlice incelendiğinde, Jiang Zemin ve Luo Gan tarafından kapatılmaya çalışılan yüzlerce kusur ortaya çıkmıştı.

Tüm bunlar ele alındığında, kusurlar olayın bir aldatmaca olduğunu kanıtlıyor. Örneğin video’da “Wang Jindong” olarak anılan adam dikkatlice incelendiğinde, adamın sadece elbiseleri yanıyordu. Normalde çok yanıcı olan saç, hiç alev almamıştı. Bacakları arasında benzin olduğu iddia edilen bir plastik Sprite şişesi bulunuyordu. Ancak etrafını saran alevler şişeyi eritmemişti veya içindekiler tutuşmamıştı. Ses analizlerine bakıldığında, Wang Jindong röportajında üç farklı aktör kullanılmıştı.

Acımasız İşkence

Falun Dafa uygulayıcılarını, Falun Dafa’nın temel ilkesi olan doğruluk, merhamet ve hoşgörü inancından vazgeçirmek için polis 40’dan fazla işkence yöntemi kullandı. http://faluninfo.net/gallery/12/ http://faluninfo.net/gallery/13/

Polisin uyguladığı her türlü işkence normal bir insanın kaldırabileceği türden değil. Birçok kişi çalışma kamplarında ve gözaltı merkezlerinde verilen beyin yıkama derslerini “cehennem” ya da “şeytanın mağarası” olarak tanımlıyor. Falun Dafa uygulayıcıları kesintisiz günlerce uykudan mahrum olma, ağır dayak, elektrik coplar ile verilen şok, cinsel istismar ve zorla besleme gibi ölüme götüren işkencelere sıkça maruz kaldı. Vücutlarına merkezi sinir sistemine zarar veren ilaçlar enjekte edildi.

Zorunlu Canlı Organ Nakli

Falun Gong Zulmünü Araştıran Dünya Teşkilatı, 2006 yılında Kanadalı insan hakları avukatı ve Nazi avcısı David Matas ve eski Kanada Dışişleri Bakanı (Asya-Pasifik) ve baş savcı David Kilgour’u Çin rejiminin Falun Gong uygulayıcılarından zorla canlı organ topladığı iddialarını bağımsız araştırması için davet etti. http://organharvestinvestigation.net/

Kilgour ve Matas 2000’den 2005’e kadar süren altı yıl içerisinde, 41.500 organ nakil operasyonu gerçekleştiği ve rejimin organların kaynağını veremediği gerçeğini buldu.

Şu sonuca vardılar: “Geçmişte ve günümüzde Falun Dafa uygulayıcılarından büyük çaplı organ hırsızlığı yapıldığına inanıyoruz. Devlet Başkanı Jiang’ın Çin Komünist Partisi’nin üstünlüğüne tehdit oluşturduğu için 8 yıl önce yasadışı ilan ettiği barışçıl gönüllü organizasyona ait birçok insan, organları için doktorlar tarafından idam edildi.”

İşkence Batıya İhraç Edildi

Sidney, Avustralya Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun Siyasi İşlerden Sorumlu eski Konsolosu Chen Yonglin, Temmuz 2005 yılında, ABD Temsilciler Meclisi’nde Çin rejiminin Falun Dafa uygulayıcılarını Çin dışında bastırma girişimleri hakkında ifade verdi.

Chen “Çin’in yurtdışı temsilciliklerinin ana görevlerinden biri Falun Dafa’ya karşı savaşı sürdürmek. Falun Dafa sorunu Konsolosluğun öncelikli işi. Günlük, uzun vadeli bir iş” dedi.

Falun Dafa’ya karşı yürütülen bu kampanya özgür toplumlarda hukukun üstünlüğünü tehdit ediyor.

Düzensizlik, Terör ve Utanç

Falun Dafa işkencesi Çin’de enkaz, yurtdışında da utanç yarattı.

Çin’de işkence uygulamak ülkenin hukuk sistemini saptırdı. Terör ve yolsuzluk ÇKP içinde bir grubun çıkarları doğrultusunda devletin yönetilmesine sebep oldu.

İşkence yetkililerin gücünü şişirdi ve yetkililer yeni güçleri sayesinde insanların varlıklarını yağmalamaya ve yolsuzluk dalgaları yaymaya başladı. Herkes mağdur; zengin ve yetkili kişiler nefret ediliyor.

Siyaset bilimci Murray Scott Tanner 2008 yılında Çin’de 120.000 kitlesel olayın gerçekleştiğini tahmin ediyor. Pekin Üniversitesi’nden Profesör Xie Yielang, PLAC istatistiklerine bakarak, 2009 yılında 230.000 kitlesel olayın olduğunu söylüyor. Protestoların sayısı her yıl hızla büyüyor.

Bu arada, yetkililer devlet gemisi batmadan önce servetlerini ve ailelerini Çin dışına kaçırıyor.

İşkence ülkenin maliyesi üzerine de dayanılmaz bir yük bindiriyor. İşkencenin ilk zamanlarında Jiang Zemin, GSYİH’nın dörtte birini Falun Dafa işkencesi için ayırdı. 5 Mart’ta “istikrarın korunması” için ayrılan bütçe 701 milyar yuan (111.3 milyar ABD$) olarak açıklandı. Bu askeri bütçe için ayrılan rakamdan (670.2 milyar yuan yani 106.3 milyar ABD$) fazlaydı.

PLAC eylemleri Hu Jintao ve Wen Jiabao’nun “uyumlu toplum” konuşmasını alay konusu yapıyor ve PLAC’ın etkisi nedeniyle Hu ve Wen bile Çongnanhay dışında seslerini duyurmakta zorluk çekiyordu.

Jiang’ın PLAC’ı dönüştürmesi, Bo Xilai’ın ÇKP’nin yönetimini ele geçirme hırsı için bir arka plan oluşturdu. PLAC, diğer tüm ÇKP yetkilileri üzerinde Demokles’in kılıcı oldu. Hu ve Wen dahil olmak üzere herhangi birini her an kesebilir.

Uluslararası arenada, bu işkence Çin devletinin imajına çok zarar vermekte. Pekin’in üst düzey yetkilileri uluslararası camia tarafından kınanıyor ve ziyaret edilen her yerde kalabalık insan grubu tarafından protesto ediliyor. İşkenceye yakından karışmış olanlar, insanlığa karşı soykırım ve cinayet sebebiyle dava ediliyor. Bo Xilai’a 13 ülkede dava açıldı.

Ender Rastlanan Tarihi Fırsat

Çin’e felaket getiren işkence başarısız oldu ve yakında sona erecek. Temmuz 1999’da Jiang Zemin’in verdiği “Üç ay içinde Falun Dafa’yı ortadan kaldırma” yemininin boş olduğu kanıtlandı.

Çin’deki on milyonlarca Falun Dafa uygulayıcısı doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine inanmaya devam ediyor. Acımasız zulme rağmen, barışçıl ve rasyonel şekilde Falun Dafa’nın ne olduğunu ve nasıl işkence yapıldığını kamuya açıklamaya devam ediyor.

ÇKP’nin haberler ve internet üzerindeki katı sansürüne rağmen 1.400 vaka ve Tiananmen meydanı intiharları hakkındaki gerçekler ve canlı Falun Dafa uygulayıcılarının organ nakli şimdi tüm Çin’de dalga dalga yayılıyor.

Mevcut sürtüşme Hu Jintao ve Wen Jiabao’yu bir seçime zorladı. Ya Zhou Yongkang liderliğindeki grubu galip yapacaklar, ya da güç ve belki de hayatlarını kaybedecekler.

Bu seçimde büyük ve açık bir fırsat yatıyor. Onlar ve diğer üst düzey yetkililer kendi yetkilerini iyiye kullanırsa; Jiang Zemin, Zhou Yongkang ve Luo Gan’ın işlemiş olduğu suçları kamuoyuna açıklarsa ve Falun Dafa zulmüne son verirse, Çin toplumunun normale geri dönmesine yardımcı olacaktır.

Bu, ulus ve insanlar için iyi olacaktır. Doğru olanı yapmak için ahlaki cesaret gösteren liderlere sahip olmak, insanların güvenini geri getirecek ve toplum düzenini kuracaktır. Hu ve Wen şükran ile anılacaktır.

Böyle tarihi bir fırsat geri gelmeyecektir.

Hu ve Wen fırsatı kaçırır ve pasif kalmaya devam ederse, en affedilmez suç olan Falun Gong zulmü- sonunda onlara da zarar verecektir.

Yeni Bir Temel

100 milyondan fazla Çinli Falun Dafa uygulayıcısı, aile üyeleri ve ÇKP’nin kötü yüzünü gören yüz milyonlarca Çin halkı ve Falun Dafa iyiliği Çin toplumu için en sağlam temeli oluşturmaktadır.

Böyle büyük bir toplum, Çin’in siyasi rejiminden barışçıl bir şekilde uzaklaşmak için halkın iradesini yansıtmaktadır. Hu Jintao ve Wen Jiabao için ÇKP’nin bitişini önleme yolu kalmamıştır, ancak zoru deneyebilirler. ÇKP’nin talihsiz çöküşünden kendilerini ve çok sayıda ÇKP yetkilisini kurtarma şansları var. Bütün bunlar Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan işkenceyi ve işlenen cinayetleri nasıl ele alacaklarına bağlı.

Bütün ulus geleceğine doğru yeni bir yol bulacak. Çinliler, geleneksel ahlaki değerlerini kurtardıkları sürece toplum kesinlikle daha istikrarlı olacaktır. Yeni Çin, iyi insanlar sayesinde asla düzensizlik ve kargaşa yaşamayacaktır.

Adalet Çalışmaya Başlayacak

Sovyetler Birliği çöktüğünde, tüm dünyada insanlar hayrete düştü.

ÇKP 80 milyondan fazla Çinliyi öldürdü ve yüz milyonlarca insana işkence yaptı. İyi kalpli Falun Dafa uygulayıcılarına hala vahşice işkence yapılıyor. Protestoların frekansının sürekli artmasıyla ve 100 milyondan fazla kişinin ÇKP ile tüm bağlantılarını koparmasıyla birlikte, herkes ÇKP’nin dağılmasının kaçınılmaz ve çok yakında olduğunu görebiliyor. http://quitccp.org/cms/

Çin’in içinde ve dışında insanların hazırlanması gerekiyor.

Adaletin uzun kolları vardır. Büyük failler-Jiang Zemin, Zhou Yongkang, Luo Gan ve diğerleri- adalete teslim edilecek ve suçları ortaya konacaktır. Büyük suçluların adalete teslimi ve ilgili tüm suçluların cezalandırılması zulüm sona erdikten sonra gerekli bir adımdır. Dünyanın insanlarının, iyinin iyilik ile ödüllendirildiği ve kötünün cezalandırıldığı evrensel prensibe tanık olması gerekir.

Aktif olarak işkenceye karışmış ve karışmaya devam eden fakat hala biraz vicdanı olan komünist yetkililerin içtenlikle pişmanlıklarını dile getirmelerini ve kötülük yapmayı durdurmalarını öneririz: İşkencenin tüm delillerine sahip çıkın ve uygun kanallarla Falun Gong’a karşı suç işleyen diğer yetkililere ait kanıtları yayınlayın.

Bu yetkililer, Lijun Wang ve Bo Xilai örneklerinde olduğu gibi, er ya da geç bilinçli insanlar tarafından veya iktidar mücadelesindeki diğer komünist yetkililer tarafından işledikleri suçların açığa çıkacağını anlamışlardır.

Siyasi sürtüşmede kendi kişisel güvenliklerinin tehdit altında olduğunu hissettikleri an, Wang Lijun gibi davranacak ve eski suç ortağı aleyhine dünyanın dikkatine delil sunacaktır.

Hala durumu değerlendiren komünist yetkililerin ÇKP’nin korkunç, mafya doğasını anlayacağını ve yakın gelecekte dağılmasını öngöreceğini umuyoruz. ÇKP’den ayrılmak ve uzaklaşmak en akıllı hareket olacaktır.

Şu an tüm dünyadaki bireyler, gruplar ve uluslar ahlak ve vicdan testi ile karşı karşıya. İşkence görmüş Çin halkını destekleyecekler mi? Onlar kendi topladıkları veya Çin Komünist yetkililerinden gelen kanıtları kullanacaklar mı? Onlar adalet ve temel insan haklarına sahip çıkacaklar mı?

Her birey, kuruluş ve hükümetin oynayacağı bir rol vardır. Herkesin güzel bir gelecek için dürüstlük ve iyiliği seçeceğini umuyoruz. Muazzam bir değişim bizi bekliyor.

Orjinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.