Pekin’in Hava Kirliliğine Son Verme Projesi Vatandaşları İkna Edemedi

8 Aralık 2015'de Çinli bir bayan, CCTV binasını yanından geçerken hava kirliliğine karşı kendini korumak için bir maske takıyor. (Kevin Frayer/Getty Images)
8 Aralık 2015’de Çinli bir bayan, CCTV binasını yanından geçerken hava kirliliğine karşı kendini korumak için bir maske takıyor. (Kevin Frayer/Getty Images)

Pekin’deki otoriteler Çin’in başkentinin felç edici hava kirliliği problemini çözmek için parlak bir fikir geliştirdi; pis gri havayı şehrin dışına bir mühendislik çalışması ile yönlendirmek. Konuyla ilgili Çinli vatandaşlar ise kokmuş dumanların yakın bölgelerde  toplanacağı ile ilgili şikayetçiler.

Pekin’in şehir planlama otoritesinin müdür yardımcısı Wang Fei, Pekin’in resmi devlet internet sayfasında yayınlanan 20. Şubat tarihli 20. rapora göre, Pekin’de hava akışını sağlamak ve sis ve diğer hava kirliliği yaratan bileşenleri şehrin dışına yönlendirmek için bir “havalandıma ağının” inşa edilebileceğini söyledi.

Sina Weibo'da People's Daily'nin hesabından yayınlanan "5 Rüzgar Kanalı".
Sina Weibo’da People’s Daily’nin hesabından yayınlanan “5 Rüzgar Kanalı”.

Wang, projenin ilk aşamasında 500 metreden daha büyük olan “Havalandırma Koridorları” ve 80 metre genişliğindeki ikincil koridorların inşa edileceğini söyledi. Bu koridorlar parklar ve yeşil alanlar, yollar ve kısa binalar birleştirilerek yapılacak.

Wang, havalandırma alanlarındaki şehir bloklarında bina inşasının da sıkı bir şekilde takip edilbileceğini söyledi. Projenin tamamlanması içinse her hangi bir zaman dilimi verilmedi.

Pekin Çin’in en kirli şehirlerinden biri ve yerel hükümetin sis ile savaşı her hangi bir sonuç verir gözükmüyor. Örneğin, Pekin’in belediye yetkilileri geçtiğimiz Aralık ayında sonunda özellikle zehirli bir sis kümesinin toplanması sırasında halkın öfkelenmesi üzerine “kırmızı alarm” ilan etti (hava kirliliği önlem tablosunda en yüksek sis düzeyi).

Gaz emisyonları dağıtmak için otoriteler 2.000’den fazla fabrikanın faaliyetlerini durdurması, şehirler arası yolların kapanması için emir verdi ve şehirdeki arabaların yalnızca yarsının yola çıkmasına izin verdi.

Pekin’deki yetkililerin hava kirliliğini frenlemek için son projeleri bir tantana olarak karşılandı; aslında Çinli vatandaşlar bunun yeterince düşünülmemiş, anlık bir önlem olduğunu düşünüyor.

Özgür Asya Radyosu ile yaptığı bir röportajda, Çin’in doğusunda bulunan Vuşi şehrinde yaşayan çevreci aktivist Wu Lihong, “havalandırma koridorlarının Pekin’deki hava kirliliğinin temel sebebini ortadan kaldıramayacağını söyledi.

“Sisin sebebi nedir? Sisin sebebi kömürle çalışan güç santralleri ve çelik ve kimyasal endüstriler.” diyen Wu, “Bununla birlikte, bu koridorlarla dağıtılan sis nereye gidecek? Hebei’ye mi? Tianjin’e mi? Eğer ani bir rüzgar her şeyi Pekin’e geri üflerse ne olacak?” dedi.

Hem Pekin hem de Tianjin Hebei eylateindeki şehirler.

Çin’in twitter benzeri sosyla medya ağı Sina Weibo’nun kullanıcıları da bu sonuçlara katıldılar.

Shandong eyaletinden “RunnerRoger” kullanıcı adını kullanan bir kişi de “Sis Hebei ya da Şandong’a gidecek.” dedi.

Tibet’teb “Cooo—” adlı kullanıcı da “Ne bu şaka mı! Sis başkentin etrafındaki şehirlere dağılacak.” yazdı.

Tianjin’den bir kullanıcı da “Sizin eviniz kirli ve siz benimkini de mi kirletmek istiyorsunuz?” dedi.

Havalandırma koridorları açmak yerine, Wu Lihong Pekin’in hava kirliliği ile savaşmanın tek yolunun onu üreten sebepleri ortadan kaldırmak olduğunu söyledi ki bunlarda bu emisyona sebep olan firmaların faaliyetlerine son vermeleri anlamına geliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.