Pekin’in Trafiğe Kapalı Tarihi Qianmen (Ön Kapı) Caddesi, Çin Fener Bayramı Dolayısı İle Kalabalıkla Doldu Taştı

Çin, bugün geleneksel Ay takvimine göre Fener Bayramı’nı kutluyor.

Geleneksel Çin yeni yılının 15. gününe denk gelen Fener Bayramı, tüm ülke genelinde görkemli etkinliklerle kutlanıyor. Ülkenin en önemli bayramlarından olan Fener Bayramı, Yüenşiao adlı yuvarlak ve pirinç unundan yapılan bir tatlının yenmesinden ötürü Yüenşiao bayramı olarak da adlandırılıyor.

Baharı müjdelediği için Bahar Bayramı olarak da adlandırılan Çin yeni yılı Ay takvimine göre 12. ayın 23. gününden başlıyor ve yeni yılın ilk ayının 15. günü düzenlenen Fener Bayramı’na kadar yaklaşık üç hafta sürüyor. Ay takvimine göre, yılın ilk dolunay akşamı kutlanan Fener Bayramı’nda Çinliler evlerine ve iş yerlerine fenerler asıyor ve gökyüzüne fenerler salınıyor.

Pekin’in trafiğe kapalı tarihi Qianmen (Ön Kapı) caddesi, bayram dolayısı ile kalabalıkla doldu taştı. Çin genelinde olduğu gibi bu caddeye de asılan Çin’e has kırmızı renkli fenerler, atılan havai fişeklerle caddeyi renk cümbüşüne çevirdi. Ülkenin bazı yerlerinde de tapınaklarda tütsüler yakılırken, geleneklere göre halk, Fener Bayramı akşamı ailesiyle birlikte Yuanxiao tatlısı yedi.

Fener Bayramı ilk kez 2000 yıl önce Batı Han Hanedanlığı döneminde başlamış, ardından Doğu Han Hanedanlığı imparatoru Mingdi döneminde fenerleri seyretme geleneğiyle devam etmişti

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.