PKK Sesini Duyurmak için Avrupa’da Medya Basmaya Devam Ediyor

13 Eylül 2011’de Fransız polisi PKK’nın Avrupa konseyine karşı düzenlediği baskın karşısında (PATRICK HERTZOG/AFP/Getty Images)

PKK yanlıları, Almanya’nın başlıca medyalarından biri olan RTL TV’nunu basmalarının ardından, şimdi de İngiltere’de özel bir televizyon kanalı olan ITV’ye baskın yaptılar.

Yaklaşık 25 PKK’lı Londra’da olan özel bir televizyon kanalı ITV’ye giderek binayı işgal ettiler. Binadaki güvenliği aştıktan sonra yönetim birimlerine çıkmak istediler fakat güvenlik tarafından durdurulunca oturma eylemi yaptılar.

PKK yanlısı grup Türkiye’nin operasyonlarını ve terör örgütü Öcalan üzerine uygulanan tecrit politikasını protesto ettiler. Ayrıca Kürt siyasetçilere karşı yürütülen siyasi uygulamaları ve İngiliz basınının yaşananlara karşı kayıtsız kalmamalarını istediler.

Eylem yaklaşık 1 saat sürdü. İngilizce, “Özgür Öcalan, Özgür Kürdistan” sloganları attılar. Hazırladıkları bir dosyayı kanal yöneticilerine iletmelerinin ardından eylemlerini bitirdiler.

29 Eylül’de, Almanya’da Köln’de yine özel bir TV kanalı olan RTL binasını işgal etmişlerdi. 30 kişi ile yapılan işgal saatler sürmüştü. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle konu ile ilgili yaptığı açıklamada ”Düşünce özgürlüğüne yapılan bu saldırı kabul edilemez” diye belirtmişti.

01 Ekim’de ise yine İngiltere’de The Guardian gazetesine yaklaşık 15 kişi giderek Öcalan lehine sloganlar attılar. Gazetenin genel yayın yönetmeni ile görüştükten sonra binadan ayrıldılar.

Bir ay önce 13 Eylül’de de yaklaşık 60 kişilik bir grup PKK yanlısı, Strasbourg’da, Avrupa Konseyi Agora isimli ek binasına baskın düzenlemişlerdi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.