Polatlı’da Nazım Hikmet Kültürevi Açıldı

Ankara’nın Polatlı ilçesinde Nazım Hikmet Kültürevi düzenlenen törenle açıldı.

Cumhuriyet Mahallesi Menteşe Caddesi hizmete giren Nazım Hikmet Kültürevi açılışına Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Belediye Başkan yardımcıları Ali Öztürk, Şaban Yılmaz, Belediye Meclis üyesi Faruk Yavuz, CHP Eski İlçe Başkanı Abdulkadir Yıldırım, öğretmenler ve çok sayıda Nazım Hikmet hayranı katıldı.

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Polatlı’da kültürel, entelektüel bir hayatın olmadığını ve her geçen gün geri gittiğini söyledi. Çelik, ‘’Gördüğüm bir eksiklik, Kültürel entelektüel bir hayatın Polatlı’da ne yazık ki olmaması ve her geçen gün geri gidişidir. Bu şehrin okumuş yazmışlarının yeni bir geleneği bu anlamda oluşturamadıklarını görmemiz gerekir. Sağ ve sol düşünce değil, kimseye hakaret etmeden hiç kimseye hiçbir düşünceye değil, hiçbir inanca değil hakaret etmeden saygı içinde tartışma ortamında doğurabileceğimiz gerçekten düşünceye, inanca saygının yeşerebileceği ortamları oluşturmak zorundayız. Ben bu kültürevini daha çok bu şekilde görmek istiyorum. Tarihte uç olarak, birbirine karşı olarak gösterilir rahmetli Necip Fazıl ile Nazım Hikmet. Ama öğle de değil, bir bütünün parçaları bunlar. ‘Benim sistemimde olsaydı Nazım seni asar, ondan sonra da oturur ağacın dibinde hüngür hüngür ağlardım.’ Böylesine karşılıklı insanı bir iletişiminde varlığından söz etmek lazım gelir. Belki bizim buna bugün her günkünden her çağdakinden daha ihtiyacımız var. İnşallah burası Polatlı’nın kültürünün, entelektüellinin yeşermesine vesile olur.” diye konuştu.

Nazım Hikmet Kültürevi’ni açan Abdulkadir Yıldırım, “İnsanlar yaşlandıkça hatıraları çoğalır, hayalleri azalırmış’ derler, ben de azalan hayaller dönemimi yaşarken, hayallerimden biri olan Nazım Hikmet Kültürevi’ni açmaya çalışarak, mutlu olduğum bir anı yaşıyorum. Nazım Hikmet Kültürevi adı altında hayata geçirdiğimiz bu fiziki alan, 120 bin nüfusa yaklaşan Polatlı’mızda hayata sol pencereden bakabilen gençlerimizin gelip günlük, gazete, kitap okuyabilecekleri, Anadolu kültürünün kokusunu hissedebilecekleri bir yer olacaktır. Yine bu alanda kültürel etkinlikler, tiyatro, gitar, saz kursları olacaktır. Emekli öğretmenlerimizin katkıları ile dar gelirle ailelerimizin çocuklarına ücretsiz eğitim desteği verilecektir. Nazım Hikmet Kültürevi kendi öz kaynağı ile gücünün yettiği kadar dar gelirli öğrencilerimize ekonomik anlamda yardımcı olacaktır. Nazım Hikmet Kültürevi’nin pratik işleri, sosyal ve siyasal işleri bunlar olacaktır.” şeklinde konuştu.

CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Faruk Yavuz ise Belediye Başkanı Yakup Çelik’ten kültürevinin bulunduğu sokağın adının Nazım Hikmet olarak değiştirilmesini istedi. Belediye Başkanı Yakup Çelik, Nazım Hikmet isminin bir cadde veya sokağa verilmesinin, esnaf açısından maddi külfet getireceğini, onların ruhsatlarını yenilemeleri gerekeceğini, bu nedenle bu teklifi değerlendireceklerini ifade etti.

Açılışta Ankara Ertan Gösteri Merkezi Sahne Sanatları oyuncuları Nazım Hikmet’in şiirlerini seslendirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.