Polis Memurları Askerlikten Muaf Olacak

İçişleri Bakan Beşir Atalay, polis memurlarının askerlikten muaf tutan yasa değişikliğin TBMM’ye gönderildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti MKYK toplantısına gelişinde basın mensuplarının polislerin askerlik yapmasıyla ilgili sorusunu cevapladı. Atalay, polislerin askerlik konusunu düzenleyen yasanın bugün TBMM’ye sevk edildiğini belirterek, “Planımız bu hafta komisyonda görüşülmesini sağlamak ve hemen önümüzdeki hafta mümkün olursa Meclis Genel Kurulu’ndan geçmesini, yasalaşmasını sağlamak. Biliyorsunuz bu konu üzerinde zaten bir süredir çalışıyorduk. Hatta 1-2 hafta önce bir açıklamamız da olmuştu, o konuda bir tasarı oluştuğu Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldığı yönünde. Şimdi yeni çalışmalarla özellikle Başbakanımızın konuya özel ilgisiyle daha da farklı bir konuma, duruma getirildi.” dedi.
Polislerin bundan sonra askerlik yapmayacağını söyleyen Atalay, “Bundan sonra polislik mesleğinde görev yapanlar askerlikten muaf olacaklar, yani tamamen muaf olacaklar, askerlik yapmayacaklar. Hangi okuldan mezun olarak gelirse gelsin polislik mesleğinde görev yapıyorsa askerlik yapmayacak. Sadece burada bir şart var. Daha önce biliyorsunuz tasarımızda en az 7 yıl polislik mesleğinden ayrılmaması gerekiyordu. Şimdi onu 10 yıla çıkarmış olduk. 10 yıl polislik mesleğinden ayrılmayacak, eğer 10 yıldan önce ayrılırsa tekrar askerlik yapmak durumunda kalacak. Şu anda bizim 2 bin 500 civarında polisimiz askerlik görevini yapıyor. Tabi bu yasa çıktığında onlar da terhis olacaklar, dün Başbakanımızın söylediği gibi. Yaklaşık 38 bin polisimiz askerlik yapmadı. Bunlar da bu yükümlülükten kurtulmuş olacak yani muaf olacaklar. Polis teşkilatımız için bu çok önemli bir karar çok önemli bir tasarı. İnşallah Meclis’ten çıktığında polis teşkilatımız için bundan sonrası için çok önemli bir düzenleme olacak. Emniyet teşkilatımız, polislerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmalarımızın böyle bir sonuca ulaşmasından memnuniyetimi sizlere ifade etmek istiyorum.” dedi.

Daha önce üç hafta ve üç ay süreli askerlik yapılması yönündeki düzenlemenin ortadan kalktığını ifade eden Atalay, süre dolmadan teşkilattan ayrılanların ise askerliklerini yapmak zorunda kalacaklarını kaydetti. Askerliğin kısaltılmasıyla ilgili bir soruya ise Atalay, bu konunun kendi alanı olmadığını ve Milli Savunma Bakanlığı’nın alanı olduğunu kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.