Polonya Başbakanı Tusk ve Putin kaza bölgesine karanfil bıraktı

MOSKOVARusya Başbakanı Vladimir Putin’in ardından Polonya Başbakanı Donald Tusk da Polonya Cumhurbaşkan Lech Kaczynski ile birlikte 97 yolcunun hayatını kaybettiği uçağın düştüğü enkaz bölgesine geldi. Bölgede incelemelerde bulunan iki başbakan enkaz önünde oluşturulan platforma karanfil bırakarak, ölenler anısına saygı duruşunda bulundular.

Polonya Başbakanı dizleri üzerine çökerek saygı duruşunda bulunurken, delegasyonda bulunan heyetin gözyaşlarını tutamaması dikkat çekti. Putin Polonya’lı meslektaşını kucaklayarak başsağlığı mesajını iletti. Putin’le birlikte ikili bir görüşme gerçekleştiren Tusk, olay yerinden alınan görüntüler ve hava limanı kayıtlarını inceledi. İki lider cesetlerin kimliklerinin tespit edilme ve defin işlemleri ile ilgili süreci değerlendirdi.

Rusya Başbakanı Putin kazanın nedeninin araştırılması ile ilgili hükümet komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğünü, mümkün olan en kısa sürede sonucu açıklayacaklarını söyledi. Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, kule görevlileri ile pilot arasında geçen, yoğun sis nedeni ile uçağın havalimanına iniş yapamaması ile ilgili tartışmaların yer aldığı ses kaydının tespit edildiğini ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.