Pompeo, Dünyayı Uygur Meselesinde Çin’e Baskı Yapmaya Çağırdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’de mahkum edilen Uygur ve Kazakların güvenliği sağlanması çağrısında bulundu.

Pompeo, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da resmi ziyaret gerçekleştirerek mevkidaşı Muhtar Tleuberdi ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Pompeo, Çin’de yaşayan Uygur Türklerine uygulanan ayrımcılık ve şiddet konusunda “Kazakistan, Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Müslüman azınlığa uyguladığı şiddet konusunda baskı yapmalı” çağrısında bulundu.

Pompeo, “Temel insan haklarının korunması bir ulusun ruhunu tanımlar. Sincan’da yaşayan bir milyondan fazla Uygur müslümanının Kazakistan sınırında tutulması ve onlara uygulanan şiddet ile ilgili görüştük. ABD, bütün ülkelerin bu konuda Çin’e baskı yapması çağrısında bulunuyor ki bu baskı ve şiddet bir an önce sona ersin.Bizim isteğimiz sadece, Çin’den ayrılmak isteyen bu kişilere güvenli bir barınma ve sığınma imkanı sağlanmasıdır. İnsan haysiyetini koruyun, sadece doğru olanı yapın.” şeklinde konuştu.

Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen Kazakistan’ın Dışişleri Bakanı ise Sincan nedeniyle konuşmaya yorum getirmeyerek ekonomi ve güvenlik alanlarındaki işbirliğine odaklandı.

Pekin, Uygur Türklerini Toplama Kampında Tutuyor

Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları araştırmalarına göre, Pekin yönetimi ‘terörle mücadele kampanyası’ adı altında öne sürülen faaliyetle çoğunluğu Uygur Müslümanları olmak üzere 1 veya 2 milyon arasındaki kişi sert koşullarda gizli kamplarda tutuluyor.

Çin ise bu iddiaları yalanlıyor ve kampların ‘mesleki eğitim merkezi’ olduğunu iddia ederek mahkumları ‘talebe’ olarak nitelendiriyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.