Pompeo: Falun Gong Zulmünün Sonlandırılmasında ‘Amerika Dünyaya Öncülük Etmeli’

Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 21 Nisan 2021’de Washington’da Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi üyeleriyle İran hakkında medyaya konuşuyor. (Joshua Roberts/Getty Images)

Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pekin’in acımasız kampanyasının 22. yılını kutlarken, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin rejiminin Falun Gong’a karşı “korkunç” zulmüne bir son vermesine yardım etmesi gerektiğini söyledi, böylece taraftarlar inanç özgürlüğünü yaşayabilirler.

Pompeo, zulmün başlamasının yıldönümü arifesinde, The Epoch Times’ın kardeş medyası NTD ile konuştu.

Falun Gong ile ilgili olarak, Çin’de inanç özgürlüğünün olmaması korkunç, trajik ve çok uzun süredir devam ediyor. Amerika’nın bu insanların kendi inançlarını uygulama fırsatına sahip olmalarını sağlamak için dünyaya liderlik etmesi gerekiyor, böylece bu insanlar istedikleri şekilde inançlarını uygulayabilme şansına sahip olabilirler.” dedi.

Falun Gong uygulayıcıları, 16 Temmuz 2021’de Washington’da Çin rejiminin Falun Gong zulmünün başlatmasının 22. yıldönümü sebebiyle düzenlenen bir geçit törenine katıldılar.
(Samira Bouaou/The Epoch Times)

“Doğruluk, merhamet ve hoşgörü” ilkelerini benimseyen bir meditasyon disiplini olan Falun Gong, ilk olarak 1992 yılında kuzey Çin’de tanıtıldı ve sağlığa olan faydaları nedeniyle Çin halkı arasında geniş bir ilgi gördü. Ancak, popülaritesi nedeniyle bunu tehdit olarak algılayan Çin Komünist Partisi (ÇKP), 20 Temmuz 1999’da Falun Gong’u hedef alan bir yok etme kampanyası başlattı.

Tüm devlet aygıtları, o zamanki resmi tahminlere göre, 70 ila 100 milyon arasında olan uygulamanın yandaşlarına karşı durdu.

Son 20 yılda Falun Gong uygulayıcıları, inançlarında ısrar ettikleri için uzun süreli hapis, köle işçiliği, işkence, psikiyatrik ve cinsel istismar ve zorla organ toplamanın hedefi haline geldiler.

20 Temmuz yıldönümü ile bağlantılı olarak, en az 15 ABD’li milletvekili, Falun Gong’u destekleyen mektuplar, bildiriler veya video mesajları ve ayrıca 20 ülkeden uluslararası bir politikacı koalisyonu yayınladı. Dışişleri Bakanlığı ayrıca ÇKP’yi uzun süredir devam eden kampanyasını “derhal durdurmaya” ve hapisteki tüm yandaşlarını serbest bırakmaya çağırdı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı Senatör Bob Menendez (D-N.J.) yaptığı açıklamada, “Hiç kimse sadece inançlarını nasıl yaşamayı tercih ettiği için hapse, işkenceye veya daha kötüsüne maruz kalmamalı.” dedi.

Temsilci Vicky Hartzler (R-Mo.), rejimin Falun Gong uygulayıcılarına yönelik muamelesini “akıl almaz” olarak nitelendirdi.

Hartzler bir mektupta, “Bu gerçekten en üst düzeyde bir insan hakları ihlalidir.” diye yazdı.

Hartzler, zorla organ toplama suçuyla ilgili olarak, korkunç uygulamayı kınayan 2016 Meclis kararının (H.Res. 343) “doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu belirtti ama “daha fazlası yapılmalı” dedi. Kongre üyesi, sorunla mücadele etmek için 2021 Zorla Organ Hasatını Durdurma Yasasına (H.R. 1591) sponsor olan 17 milletvekilinden biri.

Temsilci Steve Chabot (R-Ohio) bir mektupta organ toplamaya atıfta bulunarak “Hayal edilebilecek birkaç kötü suç vardır. Bu ağza alınmayacak suç, ÇKP’nin elinde acı çeken sayısız kurban için adalet talep ediyor.” dedi.

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2021’de Brooklyn, N.Y.’da Çin’de Falun Gong zulmünün 22. yılını kutlayan bir geçit törenine katıldılar. (Chung I Ho/The Epoch Times)

Senatör Marco Rubio (R-Fla.), 20 Temmuz’da Falun Gong’a karşı devam eden zulmün “yenik düşen kurbanların anısına” yaptığı açıklamada;

“ÇKP, Falun Gong uygulayıcılarını birçok kez gözaltına aldı ve bazı durumlarda, ‘yeniden eğitim yoluyla dönüşüm’ merkezlerinde aldı – Sincan’da Uygurlara ve diğer Müslümanlara karşı devam eden toplu gözaltı ve soykırım eylemlerinin bir ön izlemesiydi” dedi.

Zulmü belgelemeye adanmış, ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui.org‘a göre, son yarım yılda 9.500’e yakın Falun Gong uygulayıcısı; polis tacizi, tutuklama veya polis baskınlarına maruz kaldı ve pandeminin ortasında zulüm azalmadan devam etti.

Baskı, Çin’de ailesi olanlar için evlerine çok yaklaştı.

Eşi ve oğlu Florida’da yaşayan Zhou Deyong, Çin’in doğusundaki Shandong Eyaletinde aylardır gözaltında tutuluyor. Polis evine girip, kendisi de bir Falun Gong uygulayıcısı olan karısına ait Falun Gong kitaplarını ve kitapçıklarını bulduktan sonra, onu “yasanın uygulanmasını sabote etmekle” suçlandı.

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2021’de Los Angeles’ta Çin’deki zulmün 22. yıldönümünü anma mum nöbetinde. (Debora Cheng’in izniyle)

Yunnan Eyaletinden başka bir Florida sakininin annesi Deng Cuiping, zulüm hakkında bilgilendirici materyalleri paylaştığı için 2016 yılında dört uygulayıcıyla birlikte tutuklandı. Daha önce üç yıl hapis cezasına çarptırılan ve öğretmenlik yaptığı ilkokuldan atılan Deng, sekiz ay yargılanmadan tutuklu kaldıktan sonra şu anda altı yıllık hapis cezasını çekiyor.

Florida, Temple Terrace’ta muhasebeci olan Deng’in kızı Iris Lu Wanqing, 2019’da Epoch Times’a verdiği demeçte; “Annem gibi Falun Gong uygulayıcıları samimi ve naziktir ve asla kimseyi incitmezler. Vicdanlarını ve inançlarını korumak için neden hayatlarının altı yılını veya daha fazlasını vermek zorundalar?” demişti.

Çok sayıda yasa koyucu, uygulamanın teşvik ettiği temel değerleri de vurguladı. Sean Patrick Maloney (DN.Y.), “Falun Dafa’nın barışçıl uygulamalarını onurlandırmak” için bir kongre bildirisinde, uygulamanın öğretilerinin “daha sağlıklı ve uyumlu toplumlar oluşturmaya katkıda bulunarak; kültürler, milliyetler, ırk, cinsiyet ve yaşlar arasında köprü oluşturduğunu” söyledi.

Rep. Dean Phillips (D-Minn.) “Bu değerleri günlük yaşamımıza odaklasaydık, dünyamız kesinlikle daha barışçıl bir yer olurdu” dedi.

Zhou’nun durumuyla ilgili olarak Pekin yetkililerine bir mektup yazan Gus Bilirakis (R-Fla.), yok etme kampanyasının “özellikle korkunç doğasını vurgulamak” için başka bir karar sunmayı planladığını söyledi.

Önceden kaydedilmiş bir konuşmada, “Bu ihlaller karşısında sessiz kalırsak, bu ahlaki zorunluluğu ihmal etmiş oluruz ve dolayısıyla sivil toplumu tehlikeye atmış oluruz.” dedi.

Haber: Eva Fu, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.