Pompeo, Türkiye’ye Geliyor

Başkan Donald Trump’ın isteği üzerine kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında görüşmek için Suudi Arabistan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşmelerine yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

Pompeo açıklamasında, Kral Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil el-Zübeyir ile görüştüğünü belirterek, “Direkt ve içten bir görüşme gerçekleştirdik. Geniş, saydam ve zamanlı bir incelemenin önemini vurguladım ve Suudi liderliği de bu konuda yardımcı olacağına söz verdi.” dedi.

Trump ile Veliaht Prens arasında gerçekleşen telefon görüşmesine atıfta bulunan Pompeo, Prens Muhammed bin Selman’ın “ciddi ve güvenilir bir soruşturma başlatıldığını” belirterek Suudi liderliğin İstanbul konsolosluğunda yaşananlardan haberleri olduğu iddialarını “kuvvetle reddettiğini” söyledi.

Bakan Pompeo, açıklamasını,”Bu görüşmelerden çıkardıklarıma göre, Suudi yönetimi, Suudi üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere, yaşananlardan sorumlu olanları bulma ve tüm gerçekleri ortaya çıkarma konusunda ciddi kararlılık içerisinde. Başkan Trump, Türkiye’yi ziyaret etmemi ve yetkili kişilerle görüşmemi istedi. Türk ve Suudi yetkililerle, incelemelerini bitirip bulunanları açıklayıncaya kadar yakın temasta olmaya devam edeceğiz.”şeklinde sürdürdü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.