Pompeo’dan Kuzey Kore Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore talepleri karşıladığı takdirde ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, arasındaki 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan görüşme öncesinde, ABD’nin Kuzey Kore’ye uyguladığı tüm ekonomik yaptırımların kaldırılabileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Pompoe, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını tamamen ortadan kaldırmayı kabul etmesi halinde Washington’un Kuzey Kore’ye karşı uyguladığı yaptırımları kaldırmayı kabul edeceğini söyledi. Pompeo, ABD’nin Kuzey Kore’ye yardım etmek konusunda istekli olduğunu belirterek, “Kuzey Kore halkına Güney Kore’ye rekabet edebilecek gerçek ekonomik refah koşullar oluşturabiliriz.” şeklinde konuştu.

Kuzey Kore’nin Mayıs ayından sonra nükleer tesislerini imha edip ve tamamen kaldıracak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Pompeo, “Amerikan halkına risk oluşturabilecek her yerin normalleşmesi, Amerikan halkı ve dünya için iyi bir haberdir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.