Primakov: İsrail’e Baskı Uygulamadan Ortadoğu Sorunu Çözülmez

VALLETTA – Rusya eski Başbakanı Yevgeniy Primakov Ortadoğu sorununun çözümü için İsrail’e baskı uygulanması gerektiğini, aksi durumda bölgede statükonun devam edemeyeceğini ve büyük sorunlar yaşanabileceği uyarısında bulundu.
Primakov, uluslararası Valdai Düşünce Kulübü’nün Malta’nın başkenti Valletta’da düzenlediği konferansta konuştu. Farklı ülkelerden uzmanlar, gazeteciler ve akademisyenler ‘Ortadoğu sorununun çözümü için senaryo ve modeller’ konulu konferans için Ada’da bir araya geldi.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Primakov, İsrail -Filistin sorununun çözülmesi için dış etkene ve baskıya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Primakov, şu anki İsrail hükümetinin bölgede oluşan statükoyu korumaya yönelik politika izlediğininin altını çizdi. Statükonun korunmaya devam edilmesi halinde radikal grupların etkisini daha da artacağını belirten Primokov, “Bu durumda Batı Şeria’da Hamas’ın zamanla bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan etmesine yol açacak” uyarısı yaptı.

PRİMAKOV’DAN YENİ İNTİFADA UYARISI
Bir çok Uzak Doğu Asya, Afrika, Latin Amerika ve Avrupa ülkesinin söz konusu bağımsızlığı kabul edeceğini kaydeden Primokov, “Ve bölgede gerginlik tırmanışa geçer. İsrail, Gazze ve Batı Şeria’ya silahlı müdahalede bulunur. Filistin terör saldırılarını artırır ve olaylar yeni İntifada’ya dönüşür” dedi.
Suriye ile İsrail ilişkilerinin de bozulmaya yönelik ilerlediğini ifade eden Primakov, ayrıca statükonun İran’ın etkisini artırmasına da neden olduğunu belirtti. Dile getirdiği senaryonun yaşanmaması için eski Başbakan dış güçlerin sorunun çözülmesine dahil olması ve İsrail’e baskı uygulaması gerektiğini söyledi.
Dış ve Savunma Politikası Birliği, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ve Ria Novosti Haber Ajansı tarafından organize edilen ve i9-10 Aralık günlerinde devam edecek konferansta Ortadoğu’da yaşanan sorunların ele alındığı oturumlar gerçekleştirilecek.
Oturumların başlıkları şöyle: “Ortadoğu sorununun çözümünde sorunlar ve perspektifler: yeni fikirlere ihtiyaç var mı?”, “İsrail-Filistin ilişkileri: tünelin sonunda ışık görünüyor mu?”, “Suriye, Lübnan, İsrail – devamı ne olacak?”, “Bölge ve küresel aktörlerin rolü: birlikte yada yanlız?”
Geleneksel yaklaşımlardan uzaklaşarak yeni fikirleri ortaya atmayı amaçlayan konferansın ilk genel oturumunda Ortadoğu’nun genel tablosu çizilmeye çalışıldı ve İsrail-Filistin çözümü için neler yapılabilir gibi konular konuşuldu. Daha sonra katılımcılar iki gruba ayrılarak konuları daha detaylı şekilde irdelemek için farklı salonlara geçti. Konferans yarın da devam edecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.