Profesörün Kendi Adını Taşıyan Ekmeklik Buğdaydan Dekara 700 Kilogram Üretildi

ADANAÇukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Özkan, kendisinin geliştirdiği ekmeklik buğdayı tescil ettirerek dekara 700 kilogram ürün almayı başardı. ‘Özkan’ adı verilen ekmeklik buğday çeşidi Çukurova Üniversitesi’nde bin 500 hektarlık araziye ekildi. Ekmeklik yazlık buğdaydan dekara 700 kilogram ürün elde edildi. Çukurova çiftçisine üniversitenin döner sermayesinden satışına başlanırken buğdayın yakın zamanda da sertifikalı tohumları satışa sunulacak.Prof. Dr. Hakan Özkan tarafından 2006 yılından beri üzerinde çalışılan ekmeklik buğday çeşidi, 2010 yılında tescil edildi. Prof. Dr. Özkan, üniversitede 1970’li yıllarda başlayan buğday ıslah çalışmaları sonucunda şimdiye kadar Çukurova bölgesi için 3 ekmeklik ve 2 makarnalık buğday çeşidi geliştirildiğini söyledi. Kaliteli ekmeklik buğday çeşidi talebini karşılamak için Tarla Bitkileri Bölümü tarafından geliştirilen ‘Özkan’ ekmeklik buğday çeşidinin tohumluk üretim ve dağıtım çalışmalarına başlanıldığını vurgulayan Prof. Dr. Özkan, “Bu çeşitte bitki büyüme şekli dik ve bitki boyu 95-105 santimetredir. Sağlam saplı ve yatmaya dayanıklıdır. Orta erkenci yetişme grubuna giren Özkan çeşidi; Çukurova koşullarında oluşan düşük sıcaklıklara ve kurağa dirençlidir. Başak yapısı kılçıklı ve beyazdır. Dane dökmez. Dane rengi beyazdır.” dedi.

Bin dane ağırlığının 40-44 gram arasında değiştiğini dile getiren Özkan, dekara atılacak tohum miktarı, tohumluğun bin dane ağırlığına, biyolojik değerlerine ve tohumluğun safiyetine göre farklılık gösterdiğini kaydetti. 15 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan ekimlerde dekara 20-24 kilogram tohumluk önerdiklerine işaret eden Özkan, “Bölgede zaman zaman rastlanan pas hastalıklarına (Sarı ve kahverengi pas), septoria yaprak lekesine ve küllemeye karşı dayanıklılığı iyidir. Adana, Ceyhan, Hatay, Kahramanmaraş bölgelerinde üç yıl süreyle (toplam 12 lokasyonda) yapılan denemeler sonucunda Özkan çeşidinin dekara ortalama veriminin 650-700 kilogram ile oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. 3 yıl süreyle yapılan araştırma sonuçlarına göre ortalama danede protein oranı yüzde 14, un verimi yüzde 68, enerji değeri de 232’dir.” ifadesinin kullandı.

Özkan çeşidinin, yüksek dane verimi ve kalite özellikleri ile hem üreticilerin hem de sanayicilerin ihtiyacına cevap vereceğini vurgulayan Hakan Özkan, “Hem verim yönünden hem de kalite yönünden Akdeniz sahil kuşağında ekmeklik buğday üretimi yapan çiftçilerin ve bu ürünleri kullanan sanayiciler yüzünü güldürecektir.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.