Protestolar Sürerken Suriye Interneti Blokajladı

Los Angeles CNN Binasının önünde Suriye rejimini protesto eden göstericiler(Kevork Djansezian/Getty Images)

Tüm ülke boyunca protesto gösterileri devam ederken Suriye hükümeti Cuma sabahı global internet ağlarının üçte ikisini blokajladı.

İnternet Takip Firması olan Renesis ‘in verdiği bilgiye göre, bu olayı takip eden yarım saat içinde ülke içinde mevcut olan 59 küresel ağ içinden 40’ın iptal edilmiş.

Ülkedeki internetin kontrolü Beşşar Esad’ın kuzeni olan Rami Mahluf’un sahibi olduğu Suriye-Tel üzerinden yapılmakta.

Renesis  “İnternetin büyük bir bölümünü Türk Telekom ve Alman Telekomdan satın alındığı gibi, PCCW, Tata ve İtalya Telekomundan da destek alınıyor” diye bilgi verdi. “Bu sene Türkiye üzerinden karadan yapılacak fiber bağlantı politik anlaşmazlıklar yüzünden ertelendi ve Bağlantı Kıbrıs üzerinden denizaltı kabloları ile sağlanmaya devam etti “

Renesis “ İnternetin hizmet dışı olmasının nasıl koordine edildiğini bilmiyoruz veya özellikle hangi bölgeler için kısıtlama daha fazla bilmiyoruz” diye ekledi “Suriye ile ilgili haberler çok yavaş bağlanıyor”

Google ve Twitter’da hizmetlerinin tamamen Suriye’de engellendiğini doğruladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika tarafından desteklenen ve ortaya çıkan facebooktaki “Arap Baharı” grubu, biribirleri ile iletişime geçerek protestoların organize edilmesini sağlıyordu. Suriye’de, Suriye hükümetinin protesto göstericilerine karşı ateş eden ve şehirleri kuşatma altına alan tankları gösteren videoları barındıran Youtube’da özellikle protestocular ile ilgili önemli bir role sahipti.

Ocak ve Şubattaki Mısır olaylarında  da Mısır hükümeti interneti kapatmış ve göstericilerin internet üzerinde iletişime geçmelerini engellemek istemişti.

Renesis, “Eğer Mısır ve Libya’nın internetlerinin hizmet dışı olması için herhangi bir yol izlendiyse, Suriye’de de sokaklarda yaşanan olaylar bu kararın alınması için bardağı taşıran son damla oldu.” diye ekledi.

İngilizce Metin Derleme “http://www.theepochtimes.com/n2/world/syria-blocks-internet-for-most-users-amid-protests-57210.html

 

Yoruma kapalı.