Psikolog Yasemin Aktosun: Çocuklara gösterilen ilgi gibi evliliğe de özen gösterilmeli

ADANA(CİHAN)- Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun, evliliğin ilk 10 yılının çok önemli olduğunu vurgulayarak, çocuklara gösterilen ilgi gibi evliliğe de özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.Adana Yedirenk Eğitim Kültür ve Çevre Derneği tarafından Dünya Kadınlar Günü sebebiyle düzenlenen programa katılan Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun, aile iletişim konusunda konferans verdi. Evliliğin ilk 10 yılının çok önemli olduğunu belirten Aktosun, “Tıpkı çocuklara gösterilen ilgi gibi, evliliğe de özen gösterilmelidir. Eşler birbirlerine sevgilerini hissettirmelidir. Aileye değer verilip saygı, paylaşım, samimiyet, sabır ve özveri evlilikler ömür boyu sürer” dedi.Aile içinde huzur için her iki cinse de ayrı ayrı görevler, sorumluluklar düştüğünü anlatan Aktosun, ‘Mutlu bir aile ortamı için eşler gerçekten kendileri için bir şey ister pozisyona geçmeli. Önceliği ailesine vermeli, enerjilerini ev ortamına yaymalı, bakış açısını da olumsuzluktan daha çok olumlu yöne çevirmeli. Aile içinde sorunlar ötelendikçe büyümekte. Bu sorunlar çözüm bulmayınca pes eden insan uzaklara gitme, kaçma gereği duyuyor. Aile içinde monotonluktan uzaklaşmak da çok önemli. Zira monoton hayat insan beyninde hiçbir iş yapmadığı halde yorgunluk oluşturuyor.” diye konuştu.

Psikolog Aktosun, anne-babaların uyumunun çocuklardaki sağlıklı sosyal gelişimi olumlu yönde etkilediğine dikkat çekti. Toplumsal uyumun daha çabuk sağlaması için rol model olarak görülen ebeveynlerin çocuklara pozitif elektrik vermesi gerektiğini dile getiren Aktosun, “Anne-baba çocuk için en önemli rol modeldir. Bu yüzden her şeyiyle topluma yararlı bir birey yetiştirmek için ebeveynleri tutum ve davranışlarına dikkat etmeli.” diye konuştu. Aktosun, parçalanan ailelerin sadece ayrılmış aileler olmadığını, geçimsiz ailelerin de parçalanmış aileler gibi bir çok sorunu yaşadığından kaydetti.

Yedirenk Derneği Başkanı Şule Kaynar, kadının toplumu doğurduğunu belirterek, kadınların hala şiddete ve baskıya maruz kaldığını aktardı. Program sonunda Dernek Başkanı Kaynar, Psikolog Aktosun’a plaket takdim etti

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.