Putin, 2024’te Devlet Başkanı Seçiminde Aday Olacağını İlan Etti

Fotoğraf:Pixabay-DimitroSevastopol

Devlet medyasında yer alan haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2024’te yeniden seçilmek için aday olacağını duyurdu .

Duyuru, 2000 yılından bu yana iktidarda olan 71 yaşındaki şahsın, 2020’deki anayasa değişikliklerinin görev süresinin sıfırlanmasının ardından altı yıl daha görevde kalmayı planlayıp planlamadığı konusunda aylardır süren spekülasyonların ardından geldi.

Devlet tarafından işletilen RIA Novosti haber ajansına göre Putin, Kremlin’de ordu personeli için düzenlenen ödül töreninin ardından Rus askeri yetkilisi Yarbay Artyom Zhoga’ya yaklaşan seçimlere katılma kararını anlattı.
Zhoga’nın, “Cephede herkes Putin’in aday olup olmayacağını merak ederek endişeliydi” dedi.

“Putin iyi ve kötü zamanların olduğunu söyledi, ancak bugün o [Rus] halkının yanındadır” diye devam eden yetkili, kendisinden istenildiği takdirde Putin’in kampanya sürecindeki sırdaşlarından biri olmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha sonra Kremlin tarafından yayınlanan bir video, Zhoga’nın Rus liderden yeniden seçilmek için aday olmasını istediği anı kaydetti.
Putin’in açıklamasından sadece bir gün önce, Rusya’nın üst meclisi Federasyon Konseyi oybirliğiyle 17 Mart’ı gelecek yılın seçim tarihi olarak onaylayarak kampanyayı fiilen başlattı.

Fotoğraf: Wikipedia

Rusya liderinin Cuma günkü açıklamasının ardından Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko şunları söyledi : “Putin’in adaylığına ilişkin açıklaması ülkenin ve vatandaşlarının çıkarlarına dayanıyor.”

Putin, görevde beşinci dönem için aday olma planlarını ancak ülke parlamentosunun kazanacağından emin olduğu bir yarış olan başkanlık seçimini resmen ilan etmesinden sonra açıklayacağını söylemişti.

Rejimin neredeyse tüm muhalifleri, Moskova’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından şiddetli bir ivme kazanan kapsamlı siyasi baskının ardından şu anda ya sürgünde ya da hapsedilmiş durumda.

Hapisteki Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny Perşembe günü Rusları seçimlerde Putin dışında herhangi bir adaya oy vermeye çağırdı . Navalny, web sitesinde yayınlanan bir açıklamada “Putin için bu seçim, eylemlerinin onaylanmasına yönelik bir referandumdur. Savaşın onaylanması konusunda referandum. Onun planlarını bozalım” dedi .
Şu anda 22. ayına giren Ukrayna’daki savaş, Putin’in işgali Rusya ile Batı arasındaki daha büyük bir mücadelenin parçası olarak göstermesi nedeniyle 2024 başkanlık seçimlerinde büyük önem taşıyor. Gelecek yıl oylamalar Rusya’nın “yeni bölgeler” olarak adlandırdığı, yani Moskova’nın geçen yıl ilhak ettiğini iddia ettiği Ukrayna’nın kısmen işgal altındaki bölgelerinde de yapılacak.

İşgal altındaki Ukrayna bölgelerindeki seçimler, Kremlin’in buradaki siyasi kontrolü sağlamlaştırma ve buraları Rus toprağı olarak “meşrulaştırma” çabalarının bir parçası olarak görülüyor. 2020’de kabul edilen anayasa değişiklikleri Putin’in görev süresini sıfırlayarak ona altı yıllık ek iki dönem daha seçilmesine olanak tanıdı.(MN)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.