Putin, Erdoğan’la Telefonda Görüştü: Enerji Projelerinde İşler Yolunda

MOSKOVARusya Başbakanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Başbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada, iki ülke liderlerinin enerji alanındaki ortak projeleri ele aldıkları belirtildi. Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ve Mersin Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santralle ilgili son durumun değerlendirildiği görüşmede, liderler TBMM’de anlaşmanın onaylanmasından duydukları memnuniyeti ifade etti. Açıklamada, Rusya’nın da nükleer santralle ilgili anlaşmayı Duma’dan geçirmek için son aşamaya geldiğine dikkat çekildi.

Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili pazarlıklar sürerken, Rus şirketleri Rosneft ve Transneft’in ortaklık talepleri değerlendiriliyor. Rusya’nın 25 milyon ton garanti verdiği hatta, proje ortaklarından İtalyan Eni şirketi de 10 milyon ton Kazakistan ve diğer ülkelerden petrol tedarik edecek.

Ankara, hattan sevk edilecek petrol garantisini artırmaya çalışıyor. Rusya da geçiş ücretlerini indirmeyi ve bir kısım vergi kolaylıkları sağlamayı talep ediyor. Önümüzdeki dönemde hükümetler arası anlaşma imzalamaya hazırlanan iki ülkenin, Ceyhan’da ortak bir rafineri kurulması ile ilgili de müzakereleri devam ediyor. Putin’in hafta sonunda gerçekleştirdiği Bulgaristan ziyaretinde Burgas-Dedeağaç petrol boru hattı ile ilgili yeterli destek bulamamasının, Samsun-Ceyhan’da karar kıldığı yorumlarına neden oldu.

Rusya’nın 20 milyar dolar yatırım yapacağı Türkiye’nin ilk nükleer santrali ile ilgili anlaşma da Duma’dan geçmek üzere. Diğer proje uygulaması ile ilgili anlaşmaların da imzalanmasının ardından Mersin Akkuyu nükleer santral inşaatında da temel atılacak.

“Başbakanlar Türkiye’nin ekonomik sahasından geçecek ‘Güney Akım’ doğalgaz boru hattının başlayabilmesi için teknik parametlerin uyumu konusunda görüşlerini paylaştı” değerlendirmesinin yer aldığı basın duyurusunda, Putin ve Erdoğan’ın ‘Güney Akım’la ilgili takvimin öngörülen çerçevede uygulanmasını konuştuğu belirtildi. Rusya’nın by-pass edilmesini öngören Nabucco doğalgaz boru hattı inşaatında yer alan Ankara, Rusya’nın dev projesi ‘Güney Akım’ın da Türkiye ekonomik sahasından geçmesine olumlu bakıyor. Putin, görüşmeyi fırsat bilerek Erdoğan’ın Kurban Bayram’ını da tebrik etti. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.