Putin, Macron İle Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile videokonferans yoluyla görüştü.

Putin ve Macron arasında gerçekleştirilen görüşmede terörizm, kontrol edilemeyen göç sorunu, Kovid-19 ve Libya konuları ele alındı.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada bölgesel konuların detaylı şekilde ele alındığı belirtilerek, “Ukrayna krizinde, Minsk Anlaşmaları ve Normandiya Formatı nezdinde alınan kararların uygulanmasıyla ilgili endişeler dile getirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Putin ve Macron’un Libya konusunu da detaylıca istişare ettiği bilgisine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Libya’da devam eden çatışmalar nedeniyle karşılıklı endişeler dile getirildi. Liderler, Libya nezdinde ivedi bir ateşkes ve karşılıklı görüşmelerin Berlin Konferansı kararlarına, onları bütünleştiren BM Güvenlik Konseyi’nin 2510 sayılı kararı doğrultusunda tekrar başlatılmasıyla ilgili lehte açıklamalarda bulundular.”

Macron’un ofisinden yapılan açıklama ise, Macron’un Rusya ile ilerleme kaydedeceğine dair inancının tam olduğu şeklinde oldu.

Ukrayna krizi gibi ciddi anlaşmazlıkların olduğu konularda Paris’in Kremlin ile temasta olması bazı Avrupa ülkeleri tarafından hoş karşılanmamıştı.

Öte yandan gerçekleştirilen Libya görüşmesi, aynı konunun Fransa ile Türkiye arasında yarattığı gerginliğin hemen ardından gerçekleşti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.