Putin: Ukrayna İle Müzakerelere Hazırız

Belarus’u ziyaret eden Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, başkent Minsk’teki Bağımsızlık Sarayı’nda bir araya geldi. 

Görüşmelerde, ikili ilişkiler, Rusya-Belarus Birlik Devleti kapsamındaki entegrasyon süreci ve güncel uluslararası meseleler ele alındı. Putin ile Lukaşenko, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Putin, Belarus ile ilişkilere değinerek, “Karşılıklı ticaret hacmi her geçen yıl istikrarlı şekilde artıyor. İkili ticaret hacmi geçen yıl yüzde 5’ten fazla artarak rekor seviyeye, 46,5 milyar dolara ulaştı. İki ülke arasında gerçekleşen ticari ödemelerin yüzde 90’ından fazlası ulusal parayla yapılıyor” dedi. 

Ülkesinin Belarus ekonomisine 5 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını dile getiren Putin, Belarus’ta 2 bin 500’den fazla Rus şirketinin faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere konusuna değinen Putin, müzakerelerden Rusya’nın hiçbir zaman vazgeçmediğini, İngiltere’nin Ukrayna’yı vazgeçirdiğini söyledi. Putin, müzakere konusunun tekrar gündeme getirildiğine dikkati çekerek, “Ukraynalılar müzakerelere dönebilirler ancak bunu tek bir ülkenin isteklerine göre değil, Belarus ve Türkiye’de yapılan müzakerelerde varılan temel nitelikteki anlaşmalar ve sahadaki gerçeklerden yola çıkarak yapabilirler. Biz buna hazırız” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.