Putin’den Bulgaristan’a Güney Akım’da İmza Karşılığında İndirimli Gaz Kıyağı

MOSKOVA– Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in bugün başlayacak Bulgaristan ziyareti öncesi Gazprom, Bulgaristan sevkıyatında yüzde 5-7 oranında indirim yapacağını duyurdu. Bulgaristan’la Güney Akım’ın son imzasını atmaya hazırlanan Rusya, önümüzdeki dönemde Nabucco’nun rakibi olan hat için inşa çalışmalarına başlayacak.

Ria Novosti haber ajansının edindiği bilgiye göre, Gazprom 2012 sonuna kadar artan doğalgaz fiyatlarını da dikkate alarak ortalama yüzde 5-7 oranında bir indirim öngören yeni bir formül oluşturdu. Gazprom Export ve Bulgaristan devlet doğalgaz şirketi Bulgargaz, 2013 sonrası için de aracıların olmaksızın doğrudan görüşmeler konusunda mutabakat sağladı. Gazprom mevcut şartlarda yıllık 15,5 milyar metreküp olan doğalgaz alımının 2030’a kadar da aşamalı olarak 22-23 milyar metreküpe çıkaracak.

PUTİN’İN GÜNDEMİNDE GÜNEY AKIM VAR

Putin’in Sofya temaslarında birinci öncelik Güney Akım’la ilgili anlaşmanın imzalanması var. Güney Akım doğalgaz boru hattının ikinci ayağını oluşturan hat Bulgaristan’ın Burgas limanından Yunanistan’ın Dedeağaç limanına kadar 300 kilometre uzunluğunda olacak. Hattın inşası ile ilgili ziyaret öncesi telefonla Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov’la görüşen Putin, yıl sonuna kadar tüm anlaşmaların tamamlanması konusunda mutabakata vardı. Rusya’nın enerji devi Gazprom ve Bulgaristan Enerji Holdingi EAD hatta yüzde 50 ortak olacak. Hattın Bulgaristan ayağının inşası ile ilgili yeni kurulacak şirketle ilgili anlaşmalar Putin’in Sofya temasları sırasında imzalanacak.

Rusya ve Bulgaristan arasında çevre sorunlarına takılan Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı ile ilgili son raporlar henüz tamamlanmadı. Samsun-Ceyhan petrol boru hattının rakibi olan projenin de Putin’in ziyaretinde gündeme alınması bekleniyor. Çevre konusunda raporların Şubat 2011’e kadar hazırlanması öngörülüyor.

Rusya’nın nükleer santral şirketi Atomstroyexport’un 2006’da Belene’de 4 milyar dolar değerinde bir nükleer santral inşası ile ilgili kazandığı ihale de iki ülke sorun haline gelmiş durumda. Santralin inşası ile ilgili 2008’de anlaşma imzalanmasın karşın, yeni hükümet enerji alanındaki işbirliklerini askıya aldı. yılında imzalanmıştı. Ancak, iktidara gelen yeni hükümetin enerji anlaşmalarını askıya almasının ardından nükleer santralle ilgili projeler de beklemede. Rusya hükümet kaynaklarına göre Almanya ve İtalya’nın da projeye dahil olabilmesi ile ilgili görüşmeler sürüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.