Ressam Gültekin Serbest, 25. Kişisel Resim Sergisini Gaziantep’te Açtı

Ressam Gültekin Serbest

GAZİANTEP– Ressam Gültekin Serbest, 25. kişisel resim sergisini Gaziantep’te açtı. Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde serginin açılışını yapan Gültekin Serbest, resimlerinde ‘Bozulmamış İstanbul’u’ işlediğini söyledi. Gaziantep’te sergi açmaktan mutlu olduğunu belirten Serbest, “Sanayi kenti Gaziantep’in, kültür ve sanat kenti olma yolunda da önemli mesafe katettiğini görmekten mutluluk duyuyorum.” dedi.

Fantastik ögelerin hakim olduğu resimlerinde eski, bozulmamış İstanbul’u işlediğine dikkat çeken Serbest, “Galata’yı, Haliç’i ve Kız Kulesi’ni resmediyorum. Yağlıboya ve akrilik teknikle yaptığım resimlerimde, melekler, uçan atlar, tavus kuşları ve Osmanlı resim sanatında zaman zaman kullanılan bir sülün türünü de çiziyorum.” diye konuştu. Resimleri çizerken ön planda yer alan tavus kuşu, atlar, sülünler ve meleklerin “kanatlarını açarak İstanbul’u koruyor” görüntüsü verdiğini anlatan Serbest, dokulu ve renkçi anlayışla, “kendisine özgü bir stil” geliştirdiğini de belirtti. Açılışa katılan İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu ise farklı tarzda yapılan resimlerden oluşan bir serginin açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park Alışveriş Merkezi Müdürü Emre Şen ve diğer konuklar tarafından, 35 eserin bulunduğu ve 27 Ekim’e kadar gezilebilecek serginin açılışı yapıldı.

Kosova’nın Prizren kentinde 1955 yılında doğan Serbest, 1978 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu. İtalya ve Yugoslavya’da bir süre galeri ve müzelerde araştırma ve inceleme yapan Serbest, çalışmalarını bir dönem New York’ta sürdürdü. Şimdiye kadar 24 kişisel sergi açan ve çok sayıda karma sergiye katılan Serbest’in, özel ve resmi koleksiyonlar ile ABD’de eserleri bulunuyor. Çağdaş Sanatlar Vakfı kurucularından olup, halen Vakfın genel sekreterliğini yürüten Serbest, iki dönem Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Başkanlığı görevini üstlendi. 2007-2008 yıllarında Kosova Prizren’de, 2009-2010 yıllarında ise Montenegro ve Bulgaristan’da düzenlenen uluslararası resim kolonisine Türkiye’den davetli sanatçı olarak katılan Serbest, çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.