RMB, ABD Doları Karşısında Yeni Bir Zirve Yaptı

Epoch Times muhabiri Gao Zitan tarafından

2 Mayıs 2012’de RMB, ABD Doları karşısında verilen ortalama teklif 6.2670 yuan oldu ve döviz reformundan bu yana yeni bir zirve yaptı. (FREDERIC J. BROWN/AFP)

RMB, peş peşe üçüncü gününde 2005 yılındaki döviz reformundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak yeni bir rekoru kırdı. ABD Doları karşısında RBM’nin bir önceki rekoru 27 Nisan’dı ve verilen teklif 6.2787 yuan idi.

Mali analistlere göre, bundan önce bayağı uzun bir süre 6.30 yuan civarında dar bir aralıktan dalgalandıktan sonra, şu anda RMB döviz kuru güçlü duruma tekrar döndü ve ilerleyen dönemde devamlı olarak döviz reformundan sonraki yeni rekorları kırabilecek imkân olduğunu gösterdi.

Bazı uzmanlara göre, bu durum Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Çin’e yaptığı ziyarete bağlı. Hillary, 3-4 Mayıs tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogunun 4. Turuna katılmak üzere 30 Nisan akşamı Çin’e gitti.

Geçmiş iki yılda, Amerika devamlı olarak RBM’in normal değerinden düşük tutulduğunu düşünmüştü. Ekonomist Jian Tianlun’a göre, RMB kurunun normalinden düşük görülmesi ÇKP’nin milleti sömürmek için kullandığı birinci araçtır, aynı zamanda da Çin’de meydana gelen birçok ekonomik sorununda ana kaynağıdır.

Bundan önce, ÇKP liderleri Amerika’ya yapılan ziyaretler veya uluslararası çaptaki önemli toplantılara katıldıklarında ve RMB kurunun normal seviyelerinden düşük görüldüğü şikâyet edildiği dönemde, RMB kuru sürekli ani bir yükselişe geçmekte ve bu şekilde ÇKP liderlerine karşı yöneltilecek şikâyetlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Örneğin, ÇKP Genel Sekreteri Hu Jintao 2011 yılı Ocak ayındaki Amerika ziyareti sırasında, RMB kuru 6.6 değerlerini kırdı ve o dönemdeki en yüksek kur değerlerine ulaştı.

Bunun dışında, Amerikalı üst düzey liderlerin Çin’i ziyaretleri sırasında da RMB kuru yükselmektedir. Geçen Eylül ayında Amerikan Maliye Bakanlığı Uluslararası İşleri Bakanı Yardımcısı Brainerd’in Çin ziyareti sırasında, RMB hızlı bir biçimde revalüe edildi ve yeni bir zirve yaptı.

Yine de, açıkça görülen bir şey ihracat miktarlarının azalması ve üretim maliyetlerinin yükselmesinden dolayı, şu anda Çin’deki ihracatçılar farklı derecedeki işlerinde zorluklarla karşılaşmaktalar ve bu durumda RMB kurunun yükselmesi açıkça bu girişimlerde daha da zorluğa neden olacaktır.

Orijinal Çince Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.