Rohrabacher:”Çin rejimi kendi insanlarının katili olan ‘Ganster’bir rejimdir.”

title=

Amerika’da bulunan Çin Komünist Partisi genel sekreteri Hu Jintao Beyaz Saray’da basın açıklaması yaparken Amerikalı bir kongre üyesi CNN’de “Çin yönetimi kendi insanlarının katili olan ‘Ganster bir rejimdir’ dedi.

Diğer kongre üyeleri Hu Jianto’ya ve ziyaretine tepki göstererek Hu ile Çarşamba akşamı yenen akşam yemeğine katılmadılar.

Amerikalı bir milletvekili olan Dana Rohrabacher Çin yönetimini “Gangster Rejim” olarak tanımladı.

CNN deki “Parker Spitzer” talk show programında konu ile ilgili düşüncelerini açıklayan Rohrabacher Çin ile ilgili şunları söyledi. “Bu gangster rejim kendi insanlarının katilidir. Çin’de özgürlükler adına herhangi hiçbir reform yoktur. Konuşma özgürlüğü yoktur, basın özgürlüğü yoktur, meclis özgür değildir… Çin’de muhalefet partisi yoktur. Her kim Çin rejimi aleyhinde bir söz söylerse hemen hapse atılmaktadır.

Rohrabacher Çin’in insan hakları ihlalleri ile ilgili yaptığı en kötü davranışların inanç özgürlüklerine karşı yapılan baskılar olduğunu da belirtti.

Rohrabacher özellikle Falun Gong uygulayıcılarına yapılan muamelelere atıfta bulunarak. “Falun Gong uygulayıcılarının binlercesi hapse atıldı, dövülerek öldürüldü ve cinayet işlenerek organları çıkarıldı ve satıldı. Bundan daha iğrenç bir uygulama bulamazsınız.” dedi.

Falun Gong uygulayıcılarına yapılanların sadece dikkat çekici bir örnek olduğunu belirten milletvekili Rohrabacher, Tibetlilere ve Uygur Türklerine ve de Çin’de yaşayan diğer guruplara yapılanların da örtbas edildiğini vurguladı.

Rohrabacher’ın açık ve net ifadeleri dikkat çekerken, diğer kongre üyeleri Çin Komünist Partisi genel sekreteri Hu Jintao’nun ziyaretini onaylamadıklarının işaretlerini verdiler.

Beyaz saray sözcüsü, John Boehner, senato başkanı Harry Reid ve meclis azınlıklar başkanı Mitch McConnell Beyaz Saray’da Hu Jintao ile yenecek akşam yemeğine katılmayı red ettiler.

Haberle ilgili CNN videosunu izlemek için tıklayınız

Haberin İngilizce metni için tıklayınız

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.