Romanya Cumhurbaşkanının Görevi Askıya Alındı

Romanya’da Siyasi Kriz

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu (ANDREI PUNGOVSCHI/AFP/GettyImages)

Romanya Anayasa Mahkemesinin aldığı karar ile dün Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun durumu belli oldu.

Son karar halk tarafından 29 Temmuzda yapılacak referandumda belli olacak.  Mecliste yapılan oylama sonucunda, “Cumhurbaşkanı yetkilerini kötüye kullandığı” gerekçesiyle  görevi askıya alınan  Traian Basescu’nun yerine koalisyon ortağı sosyal Liberal Birlik partisinin lideri geldi.

Koalisyon hükümetinde Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve Başbakan Victor Ponta arasında haftalardır gerginlik sürüyordu. BBC’ye göre, eski başbakan ve sosyal demokratların eski lideri Adrian Nastase’nin geçtiğimiz ay Romanya mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılması ipleri koparan son darbe oldu. Sosyal demokrat taraf, eski liderlerin yolsuzluk suçlamasıyla mahkum edilmesinin gerisinde Traian Basescu’nun olduğunu düşünüyor.

Cuma günü mecliste yapılan oylamada 432 üyeli parlamentoda gerçekleştirilen oylamada 256 vekil  Traian Basescu’nun görev sınırını aştığını ve görevden alınması yönünde oy kullanmıştı. Suçlamalar ise, ülkede bir başbakan gibi icraat yapmak, iç siyasi gelişmeler konusunda tarafsızlığını korumamak ve Romanya’da yargı süreçlerine etki yapmak.

29 Temmuz’da yapılacak referandumda son durumu belli olacak olan Traian Basescu için yapılan kamu oyu yoklamasında halkın yaklaşık %70’i görevden alınmasını istiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.