Romanya Dışişleri Bakanı Baconschi İle Bakan Taner Yıldız Buluştu ve İki Ülkenin Enerji Konusunda Yapacakları Ortak Çalışmalar Konuşuldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bükreş’teki temasları kapsamında Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi ile bir araya geldi.Görüşmede, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Başkanlığını devralan Romanya’nın gerçekleştireceği projelere Türkiye’nin yapacağı katkı ele alındı.

Bölgesel enerji güvenliğinin önemine dikkat çekilen Yıldız- Baconschi görüşmesinde iki ülkenin enerji konusunda yapacakları ortak çalışmalar üzerinde duruldu. Görüşmede ayrıca yenilebilir enerji çalışmaları konusunda her iki bakan da değerlendirmelerde bulundu.

Bölgesel enerji güvenliği açısından Nabucco’nun çok önemli bir proje olduğunu belirten Romanya Dışişleri Bakanı Baconschi, bu projeye ülkesinin verdiği desteği yineledi.

Her iki bakan da iki ülke firmalarının ve uzmanlarının işbirliği çalışmalarının önemine dikkat çekerek üçüncü ülkelere yapılacak ortak yatırımlar üzerinde durdu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.