ROMFO AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün ile Bir Araya Geldi

Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO) üyeleri AK Parti Gn. Bşk. Yrd. Ayhan Sefer Üstün ile bir araya geldi.
Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO) üyeleri AK Parti Gn. Bşk. Yrd. Ayhan Sefer Üstün ile bir araya geldi.

Türkiye’nin en geniş tabanlı Roman örgütlerinin başında gelen Türkiye Roman Hakları Forumu(ROMFO) üyeleri AK Parti genel merkezinde Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’ü ziyaret etti. Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Romanların sorunlarının çözümü için görevlendirilen Üstün, Roman STK temsilcileri tarafından aktarılan sorunları dinleyerek, bu sorunlar ile ilgili getirmek için çalıştıkları çözüm önerilerinden bahsetti.

En son Sakarya’da yapılan Roman Çalıştayı’nda ROMFO üyeleri ile bir araya geldiklerini hatırlatan Üstün, 2 hafta içerisinde Samsun’daki Romanlarla bir toplantı yapacaklarını ve benzer toplantıların da Türkiye genelinde yapılacağını ifade etti. Daha önce Sakarya’da yapılan toplantının bir benzeri olacağını söyleyen Üstün, Samsun’daki idari müdürleri bir araya toplayarak geniş tabanlı bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.

Romanlar için 12 milyon avroluk projeye eleştiri

Toplantıda ilk olarak Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Aile Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek yaklaşık 12 milyon avroluk geniş çaplı eğitim projesi ele alındı.  Proje kapsamında Roman vatandaşlar için sosyal hizmet birimlerinin açılacağı ve binlerce öğretmenin eğitileceği, arabulucular ve eğitimciler aracılığıyla 12 ilde çok yönlü bir seferberlik başlayacağı konuşuldu.   ROMFO dönem başkanı Ali Daylam da bu projenin kamuyu teşkil eden kurumların bilinçlenmesi noktasında projenin çok önemli olduğunu vurguladı. Proje ile ilgili en önemli sıkıntının Roman çocukların eğitim alacağı etüt merkezlerinin mahalle içerisinde değil de okul içerisinde olmasından kaynaklandığını söyleyen Daylam, bu etüt merkezlerinin mahalle içerisinde kurulmasının çocuklar için çok daha faydalı olacağına inandıklarını söyledi.  Bu konuda Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’nun Mersin’de yürütmekte olduğu Etüt Merkezi’ni örnek gösterdi. Çeşitli illerde bu proje için hazır kullanılacak yerler olduğunu ve bunların değerlendirilmesinin projenin sonuçlarına olumlu yansıyacağını ifade etti. Ayrıca projede Roman STK temsilcilerinin daha fazla rol oynamasının olumlu sonuçlara yol açacağına inandıklarını söyledi.

İkinci olarak toplantıda Roman çocukların eğitimi ve eğitimleri sırasında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Roman Strateji Planı’nda son durum

Daha sonra hükümetin Romanlarla ilgili bir strateji eylem planı hazırladığı ve bu planın 8 Nisan Dünya Romanlar gününde açıklanacağı ile ilgili soruya Üstün, böyle bir strateji planının bitmekte olduğunu bildiğini ama açıklanma tarihinin henüz netleşmediğini söyleyerek cevap verdi.

Kentsel Dönüşüm konusu

Kentsel dönüşüm projelerinin ne aşamada olduğu ile ilgili soruya ise Üstün, bu çalışmaların bakanlık ve belediyelerin ortaklaşa yürüttükleri projeler olduğunu, Maliye Bakanlığının bu konuda destek olduğunu  ve projelerin belediyelerin koordinasyonu ile yürüdüğü için şu aşamada her hangi bir şey söylemenin zor olduğunu ifade etti.

ROMFO’yu Sorosçulukla suçlayan haberler

ROMFO üyeleri son olarak Başkan Yardımcısı Üstün’e medyada kendileri hakkında çıkan ve ROMFO’yu Sorosçulukla itham ederek karalayan haberlerle ilgili üzüntülerini bildirdi.  ROMFO üyeleri  bu söylemlerde bulunan  kişilerin sorumlulukla konuşmadığını ifade ettiler.  Başkan Daylam da, bugün Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Mersin Valiliği ve Mersin Halk Eğitm Merkezi ile ortaklaşa olarak yürüttükleri 400 öğrencilik etüt evi projesinin temelini Açık Toplum Vakfı’nın verdiği küçük bir hibe ile attıklarını ve bu hibe ile başladıkları projenin Türkiye’de  devlet tarafında desteklenen örnek bir projeye dönüştüğünü ifade etti.  Roman aktivisti Hacer Foggo da Romanların, mevcut problemlerinin çokluğundan dolayı, herkes ile çalışmaya açık olduklarını ama bunun yanlış anlaşıldığını ifade etti. Başkan Yardımcısı Üstün,  Romfo üyelerine “Siz doğruluğunuzu korudukça içiniz rahat olsun.  Rahat olun. Kendinize güvenin. Milli kalın ve ülkenizi sevmeye devam edin!” diyerek onları rahatlattı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.