ROMFO’dan Keşan Olayları ile İlgili Açıklama

Türkiye Roman Hakları Forumu ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam
Türkiye Roman Hakları Forumu ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam

Geçtiğimiz günlerde Keşan’da sabaha doğru başka illerden gelen yaklaşık 700 polisin  45 kişiyi gözaltına aldığı ve bunlardan ikisinin de tutuklandığı operasyon ile ilgili olarak 74 Roman STK’sı ve 4 federasyonu temsil eden Türkiye Roman Hakları Forumu Dönem Başkanı ve aynı zamanda Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Daylam açıklamada “Bizler Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Romanlar olarak Emniyet’in 700 kişi ile bir mahalleye baskın yapmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Özellikle operasyon sonrası polislerin mahalleden emniyet müdürlüğüne kadar hep bir ağızdan “Ne mutlu Türk’üm diyene” diye slogan atmasını ise hiç anlamış değiliz. Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin asli unsurlarından olan bizlerin kimliğimizle ilgili hiçbir problemimiz olmaz ve olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Kendilerinin de Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan diğer etnik gruplar gibi Türkiye Cumhuriyeti mozaiğinin bir parçası olduklarını ifade ettiği açıklamada  Daylam, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın;  “Değil mi ki hepimiz can taşıyoruz, değil mi ki hepimiz bu can kafesinde ruh taşıyoruz, sıfatlar ne olursa olsun, isimlerimiz her ne olursa olsun, renklerimiz, dinlerimiz, inançlarımız her ne olursa olsun, bizler hep birlikte, yaratılmışların, mahlukatın en şereflisiyiz. İşte onun için Yunus’un söylediği gibi; yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Her can, yaratanın bir mucizesidir, kim ki canlara kıyar, kim ki gönüller kırar, iki cihanda da yeri yoktur” sözlerini de hatırlattı.

Basın açıklamasının sonunda Daylam birliktelik mesajını ise şöyle verdi: “Bizler de sizlere yeniden hatırlatmak istiyoruz  ki şu anda resmi olarak mecliste bir  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Roman bir milletvekilimiz Özcan Purçu var. Milletvekili arkadaşımız bu konunun aydınlatılması için adımları atmıştır. İleride parlamentoda daha fazla temsilcilerimiz olacak ve her biri güzel ülkemizi daha ileri götürmek için mücadele edecektir.

Bizler 700 polisle operasyonun  ve  yürüyüşün art niyetli bir takım kişilerin isteğiyle yapıldığını ve bir daha böyle Romanları rencide eden bir uygulamanın olmayacağına dair umutlarımızı koruyoruz.

Son olarak emniyeti, kamu kurumlarını binlerce çalışanıyla derin yoksulluğa, istihdama, barınma ve eğitim sorunlarına ilişkin birlikte mücadele etmek ve sorunları  çözmek için mahallerimize sevgiyle bekliyoruz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.