Ruhani Ve Merkel Telefonda Görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde nükleer anlaşmanın tarafı Avrupalı ülkelerin anlaşmanın korunması için İran’a sunduğu öneri paketinin ümit verici olmadığını açıkladı.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ruhani ile Merkel’in telefonda görüştüğü açıklandı.

Görüşmede, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra anlaşmanın tarafı Avrupalı ülkelerin anlaşmanın nasıl devam edeceğine ilişkin konumlarını açıkça sunmaları için sınırlı bir süre olduğunu belirten Ruhani, “Eğer Viyana’daki dışişleri bakanları toplantısında Avrupa ülkeleri İran’ı iş birliği ve ortak faaliyetler konusunda ikna ederse Avrupa ile iş birliğine devam edeceğiz.” dedi.

Ruhani, anlaşmanın tarafı Avrupalı ülkelerin anlaşmanın korunması için İran’a sunduğu öneri paketini “ümitsizlik verici” olarak niteleyerek ”Maalesef, İran’a sunulan öneri paketi pratik bir yaklaşım ve işbirliğinin devamı için kesin bir yol ortaya koymadı.” açıklamasında bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel ise İran’a sunulan öneri paketinin genel mevzuatlar ile temel ilkeleri içerdiğini fakat detaylar için görüşmelerin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.