Rum Basını Tam Gün Görüşmelerini “Zorlu Ve Fırtınalı” Olarak Değerlendirdi

LEFKOŞA KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum lider Dimtirsi Hristofyas’ın Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla dün tam gün mülkiyet konusuna yönelik gerçekleştirdikleri ilk görüşme, Rum basını tarafından “zor ve fırtınalı” olarak değerlendirildi. Politis gazetesi, liderlerin görüşmesini, “Cuma günü netleşecek… Başkan’ın mülkiyetin bazı noktalarında görüş birliklerine varılması konusunda ümidi sönük” başlığıyla vererek, Hristofyas ve grubunun dünkü görüşmeden, mülkiyetin bazı noktalarında bir miktar görüş birliğine varılması konusunda “çok küçük bir ümitle” şeklinde okuyucularına duyurdu.Görüşmenin sabahki bölümünde büyük gerginlik yaşandığını belirten Politis, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, “Rum göçmenlerin mallarını, Rum idaresi altına verilecek bölgelerde, mallarını geri alamayacak olan Rumlarla paylaşmaları.” önerisi görüşülürken gerginliğin tırmandığını iddia etti. Gazete öğleden sonraki bölümün sabahkine göre sakin geçtiğini, tarafların karşılıklı olarak sundukları tezlerin madde madde ele alındığını belirtti ve bu görüşmenin Rum tarafında cuma günkü tam gün görüşmede olumlu bir netleşme olacağı yönünde “sönük bir ümit” bıraktığını belirtti.

HRİSTOFYAS: TAKSİMDEN ÖNCEKİ SON BAŞKAN OLMAYACAĞIM

Gazete, haberinde Hristofyas’ın, görüşmeden sonra, taksimden önceki son başkan olmayacağının altını çizerek, kısa zamanda çözüme bağlılığını yeniden teyit etme ihtiyacı duyduğunu da savundu. Rum liderin ayrıca Aleksander Downer de görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, cuma günkü tam gün görüşmeden bir sonuç beklediğini açıkça ima ettiğini kaydetti.

Gazete, “Dimitris Hristofyas tazminat ve takası uygun görerek iadeyi dışarıda bırakan kriterler getirdiğini söylediği Türk paketinden duyduğu hoşnutsuzluğu çok sert bir üslupla belirtti. Eroğlu’nun, Kıbrıslı Rum hak sahiplerinin Maraş gibi iade edilecek bölgelerdeki mallarının yalnızca bir kısmını almalarını ve geriye kalan mallarını Girneliler gibi diğer Rum göçmenlerle paylaşmalarını öngören önerisi üzerinde duruldu.” değerlendirmesinde bulundu.

FİLELEFTHEROS: KENDİ ÜLKEMİZDE KİRACI MI OLACAĞIZ?

Fileleftheros gazetesi ise görüşmeleri okuyucularına, “Müzakere başlamadı… Görüşmenin sabahki bölümü zor, öğleden sonraki bölümü daha yumuşak geçti… Kendi devletimizde kiracı mı olacağız?” şeklinde duyurdu.

Rum Simerini gazetesi ise haberi okurlarına, “Eroğlu’nun önerileri abuk sabuk… Mülklerini geri alacak olanlar, diğerleriyle paylaşsınlar.” şeklinde vermeyi tercih etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu için “Ankara’nın Adamı” ifadesini kullanan gazete, Türk önerilerini “abuk sabuk” diye nitelendirerek bazı örnekler verdi. Simerini’nin abuk sabuk olarak değerlendirdiği Türk önerilerinden bazıları şöyle: “Kıbrıs Rum idaresi altında geri dönecek olan ve daha çok malı bulunan göçmenler mallarını diğerleriyle bölüşsün. Tazminatların ödenmesi amacıyla para toplanması için özgür bölgelerde Kıbrıs Türk mallarını geliştirme şirketi kurulsun. Tazminatlar merkezi Federasyon kasasından ödensin. Kıbrıs Türk devletçiğinde nüfus ve mal çoğunluğunun güvence altına alınsın. Göçmenlere yönelik iadelere bütününe değil ancak her konu için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 15’lik tavan getirilsin. Kararlaştırılacak toprak düzenlemeleri tahtında bize iade edilecek bölgelerde dahi iadeye narh uygulansın. Yalnızca doğrudan hak sahibi olanların iadeden yararlanma hakkı olsun. Bütün bunlar da birincil hukuka dahil olsun.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.