Rum Lidere Türkiye Hakkında Uyarı Geldi

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yaptığı askeri anlaşmaları iptal etmeye ve işbirliklerini sonlandırmaya çağırıldı.

Kıbrıs Rum tarafı, ABD, İsrail ve Fransa ile askeri anlaşmalar imzalaması ülkede tartışmalar yarattı.

Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Rum Barış Konseyi tarafından yayınlanan bildiride’Türkiye konusunda büyük bir hata yapıldığı’ hatırlatıldı.

Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada “Anastasiadis hükümeti Kıbrıs’ın geleceğini, elini, ayağını NATO tankına, İsrail, Fransa, ABD ile askerî anlaşmalara bağlamaya karar verdi. Kıbrıs, ezeli hedef olan askersizleştirmeden uzaklaşıyor ve bölgedeki emperyalist savaş girdabının gözüne giriyor.”ifadeleri kullanıldı.

Konsey, ABD’nin Kıbrıs Rum yönetimine silah ambargosunu kaldırması sürecini, Türkiye’nin önünü kesmek olarak gördüğünü söyleyen bildirgede;
 

“Silahlar ve savaşlar sadece ölüm, yıkım ve talihsizlik getirir. Anastasiadis hükümetini tehlikeli, Kıbrıs’ın askersizleştirme hedefine uymayan askerî anlaşmaları iptal etmeye ve işbirliklerini sonlandırmaya çağırıyoruz. Kıbrıs halkını savaşlara, Kıbrıs hükümetinin savaş sever projelerine karşı çıkmaya, Kıbrıs’ta ve bölgemizde barıştan baş kaldırmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.