Rus Bakan Uyardı: Kutuplar Eriyor, Yüz Milyonlar Tehdit Altında

MOSKOVASıcak yaz mevsimleri ve yangınlarla yorucu bir kış geçiren Rusya, şimdi de kutuplardan eriyen buzulların baskın tehlikesini tartışıyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu’ya göre, hava sıcaklıklarında yaşanan artış durdurulamazsa en az 800 milyon kişi sular altında kalacak. 

Moskova’da düzenlenen ve iki gün sürecek Arktik Forum öncesi basına açıklamada bulunan Şoygu, “İklim değişikleri ve küresel ısınma durdurulamazsa, en az 800 milyon kişinin yaşamı sona erebilir” uyarısı yaptı.

22-23 Eylül tarihlerinde yapılacak foruma 15 ülkeden sivil toplum örgütleri, akademisyenler, siyasetçiler ve çevre örgütlerinden 400’den fazla katılımcının yer alacağı bilgisini veren Şoygu, “Arktik bölgesinde işbirliği ve uluslararası güvenlik konuları öncelik.” dedi.

Rusya’nın kutuplarda silahlanma gibi bir planı olmadığına da dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı temsilcisi Anton Vasilev de, Rusya’nın bölgede denizcilik işletmelerinin güvenli bir şekilde sürdürülmesinden yana olduğunu söyledi.

BUZULLARDA ERİME DURDURULAMIYOR

Rusya meteoroloji servisinden geçen hafta yapılan açıklamaya göre Kuzey Kutbu son üç yılda 600 bin kilometre kare küçüldü. Rusya Meteoroloji Servisi Başkanı Aleksander Frolov verdiği bilgide, “Kuzey Kutbu arktik buzul alan 2007’den bu yana 600 bin kilometre kare küçülerek 4,8 milyon kilometre kareye düştü” ifadelerini kullanmıştı.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Frolov, “Arktik bölgenin özellikle batı bölümleri hala çok sıcak. Hala buzullar erimeye devam ediyor…” uyarısında bulunmuştu. Frolov, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda kutup bölgesinde önümüzdeki 30-40 yıl içinde buzul kalmayacağını iddia etmişti.

Şubat ayında bölgede incelemelerde bulunan Kanada Manitoba Üniversitesi bilim adamlarından David Barber, buzullarda erimenin karamsar hesaplamaların çok çok ötesinde olduğunu, bunun sonucunda neler yaşanabileceğinin öngörülmesi gerektiğini hatırlatmıştı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iklim uzmanı Jay Zwally, “Erime bu hızla sürerse Kuzey Buz Denizi, beklentilerden çok daha yakın bir dönemde, 2012 yazı sonunda buzdan tamamen arınmış hale gelebilir” uyarısında bulunmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.