Rus Bilim Adamları Kutuplara Keşfe Çıkıyor

Rus bilim adamları, özel yapılmış yüzen araçlarla kutuplara keşfe hazırlanıyor. Bilim adamları, Rus yapımı yeni novigasyon sistemi GLONASS’ı kullanarak kuzey kutbu noktasına ulaşmaya çalışacak. Moskova, dünyanın petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 20’sinin bulunduğu kutup bölgesini kendi topraklarının devamı olduğunu savunuyor.

Bilim adamlarının 17 Şubat’ta başlayacak bu seyahatlerine Kutup Halkası (Polyarnoe Koltso) adı verildi. Rusya’nın kuzey topraklarında başlayacak yolculuk, 20 Haziran’da Kanada’nın Resolute Bay’ine kadar devam edecek.

Basına konuyla ilgili açıklamada bulunan proje yöneticisi Vladimir Çukov, “Amacımız Avrupa, Asya ve Amerika’nın kuzey kıyılarını özel araçlar vasıtasıyla geçmektir.” dedi. 8 bin kilometrelik yolu geçmeyi planladıklarını ifade eden Çukov, ancak yolun daha da uzayabileceğini dile getirdi. Çukov, “Çünkü yolumuzun büyük bölümü eriyen buzlar üzerinde geçebilir, bu yolumuzu daha da uzatır. İki kat, iki buçuk kat kadar yol uzayabilir” şeklinde konuştu.

Keşif seyahatine katılacak olanlar yüzebilen iki arazi aracı üzerinde yolculuk yapacak. Çukov bu araçların gezi için özel olarak proje katılımcıları mühendisler tarafından hazırlandıklarını belirtti.

Yolculuğun diğer en önemli özelliği ise seyahat esnasında GLONASS sisteminin kullanılacak olması. Rus yapımı novigasyon sistemi GLONASS’ın böylelikle ilk defa kuzey kutbu şartlarında denenmesi planlanıyor.

Seyahat esnasında Rusya Bilimler Akademisi ve Moskova Devlet Üniversitesi Coğrafya Fakültesi tarafından hazırlanan bilimsel program çerçevesinde kar ve buz örnekleri de alınacak.

Kutup Halkası seyahati, Rusya Coğrafya Topluluğu tarafından 2002 yılında 4 aşamalı olarak planlanan gezilerden oluşuyor. Bu proje kapsamında tüm dünya gezisinin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.