Rus Kültüründe İlginç Yemek Kuralları ve İnançlar: Masada Köşeye Oturma Dul Kalırsın!

MOSKOVARusya’da eskiden bu yana batıl inançlar hayli yaygın. Kapının eşiğinde vedalaşmayı uğursuzluk sayan Rus kültürü, parayı elden almayı da istemez. Masanın üzerine konmasını ve üstünü de o şekilde vermeyi tercih eder. Yemek masasının köşesine oturan genç kızların dul kalabileceğine inanan Ruslar, tabakta kalan yemeğin güçsüzlük getireceğini düşünüyor.  

Evden çıkıp giderken unutulan eşya için geri dönmeyi uygun görmeyen Rus kültürüne göre, bu durum bir daha dönmeye engel olabilir. “Önünden kara kedi geçmişse sırtını dön ve tersine yürü!”, “Unuttuğun eşyalar için eve geri dönmüşsen, mutlaka aynaya bak!”, “Evde biri vefat etmişse bütün aynaları tülle ört!” ve “Evde ıslık çalma, fakir kalırsın!” gibi yüzlerce inanç var.

Yemek kültürünün ilginç inançlarından birisi de masadan çatal ya da kaşık düşmesi. Çatal düşmüşse bir bayan, kaşık düşmüşse bir erkek misafir gelecek. Yoldan misafir bekliyorsan evde temizlik yapma, misafirinin başına sıkıntı gelebilir.

Uzak bir yola çıkacaksan, öncesinde bir iki dakika oturman gerekir. Davranışların iki de kalmasını istemeyen Ruslar, kucaklaşırken de üçe tamamlar. Rus Ortodoks inancına göre Tanrı üçü sever. Kedin yalanarak temizleniyorsa hazırlıklara başlamalısın, zira misafirlerin geliyor.  

AÇ KARNA UYUMA, RÜYANA ÇİNGENELER GİRER  

Türk gelenek göreneklerinde tavşan kanı olarak sevilen çay, Rus kültüründe iyi görülmez. Ruslara göre koyu çay güzelliği alır götürür. Rus Argumentı i Nideli gazetesi, Rusya’da tarihten bu yana bilinen yemek yeme “kuralları” ve batıl inançları sıraladı. “Yesek mi Yemesek mi?” başlıklı yazıda, Rusların gıda tüketmeleriyle ilgili ilginç “kurallar” ise şöyle belirtiliyor: “Gece tok karna uyumak lazım. Aç karna uyursan, rüyana Çingeneler girer.”  

Meyve suyu, süt ve nişasta ile kaynatılarak yapılan içecek Kisel mutlaka ekmek yiyerek içilmeli, aksi olursa fakir kalırsın. Yemek tabağını iyice temizleyerek yiyen annenin sağlıklı bir nesli olur. Moskova’da Lujkov köprüsünde bulunan demir ağaçlar ellerinde kilitlerle gelen binlerce yeni evli çiftin uğrak yeri. Asma kilitleri ağaca asan çiftler, anahtarını da nehre atarak uzun süreli mutluluğun yolunu arıyor.  

SICAK EKMEKTEN BİR LOKMA YE YAKIŞIKLI OL  

Eski Rus devletinde ekmeğe çok derin saygı duyuluyordu. Sofranın baş tacı olarak görülen ekmeğe saygı Rus kültüründe halen etkin. Çatalla ekmek almak bir saygısızlık işareti olarak görülürken, ekmeği atmak büyük bir günah. Küflü ekmek bile yere atılmaz, kuşlara verilmeli. Fırından çıkan sımsıcak ekmekten bir lokma yiyen genç ise yakışıklı olur.  

Ekmeğin içinden çok dışını yiyen kız, sonunda mutlu hayatını bulur. Ekmeğin kızarmış dış kısmını yiyen hamile bayan, erkek doğurur. Erkek doğurmak isteyen bayan, yaşlı nine “babuşkanın” yanına gider. Babuşka da ekmeğin dış kısmını dualar eşliğinde hamile bayana yedirir. Bal ve yağı ise aşırı tüketme, gözlerin kapanabilir. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.