Rus ve Amerikan Kozmonotların Kızıl Meydan Turu

MOSKOVABundan 35 yıl önce uzayda Sovyet ve Amerikan uzay araçlarını birleştirerek uzayda işbirliğinin temelini atan kozmonotlar, Kızıl Meydan’da tur attı. 15-25 Temmuz 1975’te iki uzay aracının birleştirilmesini sağlayarak uzayda işbirliğinin yolunu açan kozmonotlar Rus-Amerikan ortaklığının simgesi olarak görülüyor.  

Sovyet Soyuz uzay gemisi kozmonotları Aleksey Leonov ve Valeri Kubasov, Rusya’da misafir bulunan Amerikan meslektaşları Tomas Stafford ve Bens Brand’ı yanına alarak Kızıl Meydan’ı turladı. Her iki Amerikan kozmonot 35 yıl önce Soyuz gemisiyle birleşen Apollon-18 aracında görevli idi. Kızıl Meydan’da tarihi anıt ve yerleri görme fırsatı yakalayan Amerikan kozmonotlara Rus arkadaşları Leonov ve Kubasov rehberlik etti. Soyuz-Apollon işbirliği gemisindeki beş kozmonottan birisi Donald Kent Slayton’un (Amerika) karede olmaması hüzüne sebep oldu. Slayton 13 Haziran 1993’te 69 yaşında beyin kanserinden hayatını kaybetmişti.

 

Önceki gün Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Moskova yakınlarındaki Korolyov uzay üssünde söz konusu iki ülke kozmonotlarıyla bir araya gelmişti.

 

Dönemin ABD Başkanı Richard Nixon, 24 Mayıs 1972’de gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Sovyet Başbakanı Aleksey Kosıgin’le “uzayda barış amaçlı işbirliği projelerin başlatılması” hususunda anlaşma imzalamıştı. Anlaşmanın ilk meyvesi de Soyuz ve Apollon-18 “buluşması” oldu. Uzay gemileri birbirine kenetlendiği sırada Soyuz’un kapısını açan Aleksey Leonov karşısında Amerikan meslektaşı Stafford’u buldu.

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.