Rus Yatırımcılar KKTC’de Yatırıma Başladı; Rumlar Tedirgin

LEFKOŞAKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik faaliyetlerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan ”Kıbrıs Türk Rus İş Konseyi” inşaat ve emlak sektöründe yaşanan sıkıntılara can suyu oldu. Konsey Başkanı Çetin Atalay Cihan’a yaptığı açıklamada global ekonomik krizle beraber İngiltere pazarının KKTC için bittiğini belirterek Rus pazarına açıldıklarını ve bu pazardan beklentilerini karşıladıklarını belirtti. Rusya pazarında dil sıkıntısı yaşadıklarını ama bunu Rusya’da açılan Türk okulları sayesinde avantaja çevirdiklerini belirten Atalay, “Rusya Federasyonu’nda 23 Cumhuriyet var ve gittiğimiz her yerde bize Türkçe tercümede bulunacak birilerini buluyoruz, bunlar Türk okulu öğrencileri oluyor.” dedi.  

MİLLİ KIYAFETLE DİKKATLERİ KKTC STANDINA ÇEKTİK

Rusya pazarına girme kararı aldıktan sonra Rusya’da ki düzenlenen emlak ve inşaat fuarlarına katılmak istediklerini ve birçok sıkıntılar yaşadıklarını belirten Atalay, “Stantlarda yer bulamadık, hiç kimse kendi yerini vermiyor. Çünkü gelen bütün şirketler beklentilerine karşılık buluyor.” dedi. Rus bir firmanın standının altında kendi şirketlerini tanıttıklarını belirten Atalay, dikkat çekmek için Kuzey Kıbrıs’ın yöresel kıyafetli kızlarını stantlarda görevlendirdiklerini belirtti. Bu durumdan baya faydalandıklarını da vurgulayan Atalay, “Rakip firmaların yöneticileri bile stant görevlilerimizle fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler. Çünkü fuardaki tek mili kıyafetliler bizim görevlilerimizdi.” açıklamasında bulundu.

 

RUMLAR EKONOMİK REKABET İÇİN ONLİNE VİZEYE BAŞLADI

Rusya pazarında dikkat çektiklerini ve beklentilerine karşılık bulduklarını belirten Atalay, “Rumlar bu durumu görünce bizi engellemek için türlü türlü yollara başvurdular.” dedi. Zaman zaman stantlarda Rumların hakaretlerine mazur kaldıklarını da belirten Atalay Rumların kışkırtmalarına cevap vermediklerini belirtti. Rumların Kuzey Kıbrıs ekonomisini güç durumda bırakmak için birçok yol denediğini de belirten Atalay, “Rumlarla kapılar açıldığı zaman Rum tarafından daha ucuz olan akaryakıt fiyatlarına karşılık Rumlar fiyatlarını daha da aşağı çekti. Son günlerde Türkiye ile Rusya arasında başlayan yakınlaşmayı takip eden Rumlar bunu baltalamak için bir Avrupa Birliği ülkesi oldukları halde Rusya vatandaşlarına online vize vermeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu. Rusya’ya online vize verilmeye başlandığını belirten Atalay, Türk tarafının ise hiçbir girişimde bulunmamasını ise yadırgıyor.

 

MİLLİYETÇİ GEÇİNEN GAZETE RUMLARA MENFAAT SAĞLIYOR

Rumların Rusya pazarını kaybetmeye başladıklarına dikkat çeken Atalay, “Rumlar bu durumdan kurtulmak için birçok girişimde bulundu. KKTC’de ki inşaat firmalarının ipotekli arsaları müşterilerine sattığı şeklinde basında haberler çıkardı.” dedi.

Milliyetçiliğiyle yayınlarıyla Volkan gazetesinde Türk iş adamlarını hedefe alan haberler yapıldığını, Türk iş adamlarına tamamen iftira atılarak, hiçbir dayanağı olmayan yaftalamalar yapıldığını belirten Atalay, “Bu manşetler tamamen operasyonel manşetlerdir, şirketimizin ipotekli arsaları sattığına dair haberler yaptırılmıştır. Bugüne kadar böle bir şey olmadı. Haberi yapan arkadaş beni tanıdığı bildiği halde bana hiçbir şey sormadan haberleri yayınladı. Bu haberlerin altında Rumların parmağı var. Yayınlanan haber için bir milyon sterlinlik tazminat davası açtım.” diye konuştu.

Haberi yapan gazetenin aşırı milliyetçi aşırı ulusalcı bir yayın politikası güttüğüne de dikkat çeken Atalay, “Milliyetçi bir gazete kendi evlatlarını Rumların menfaati olacak şekilde yalan ve karalayıcı haberler yapmaz.” dedi. Haberi yapan Volkan gazetesi başyazarı Sebahattin İsmail’in “Marksist ateist bir ideolojiden yetiştiğini” savunan Atalay, “Bir anda aşırı milliyetçi oldu.” açıklamasında da bulundu.

 

KIBRIS TÜRK AVRASYA İŞ KONSEYİ KURULUYOR

Bir hafta sonra Kıbrıs Türk Avrasya İş Konseyi’ni kamuoyuna duyuracaklarını belirten Atalay, “Türki Cumhuriyetlerdeki yatırımcıları Kuzey Kıbrıs’a çekmek için girişimlerde bulunacağız. Daha şimdiden birçok Azeri ve Türkmen iş adamı adaya geldi ve yatırım olanaklarını görüp memnun kalarak geri döndü.” açıklamasında bulundu.

 

TÜRK OKULLARI SAYESİNDE NE GÜNEY AFRİKA DA NE DE RUSYA DA SIKINTI ÇEKMEDİK

Yurtdışında ticaret yapmak için o ülkenin dilinin iyi bilinmesi gerektiğini belirten Atalay, yatırımcının ya iyi bir tercümanının olması gerektiğini ya da o ülkenin dilinin iyi bilmesi gerektiğini vurguladı. Tercümenin çok önemli olduğunu vurgulayan Atalay, “Anlaştığınız zaman anlaşamamış, anlaşamadığınız zaman da anlaşmış durum var gibi anlaşmalar imzalanıyor. Sonra yanlış anlaşılmalar fark ediliyor ve iki taraf içinde büyük kayıplar yaşanabiliyor.” dedi. Türk okulları sayesinde gerek Güney Afrika’da olsun gerek Rusya’da olsun gerekse Türki Cumhuriyetlerde olsun herhangi bir sıkıntı çekmediklerini belirten Atalay bu durum karşısında ülke olarak gururlandıklarını belirtti.

Bir anısını da paylaşan Atalay, “Rusya’nın Tümen bölgesinde bir konferansa katılacaktık. Konferansa yarım saat kala tercümanımızın acil bir işi çıktı ve Bişkek’e gitti. Şaşırıp kaldık ne yapacağız ne edeceğiz diye düşünürken azıcık Türkçe bilen bir Tatar geldi, çok iyi Türkçe bilen birisini tanıdığını istersek onu çağırabileceğini söyledi. Biz de kabul ettik, Türk okullarından mezun bir bayan arkadaş geldi, en az benim kadar Türkçe biliyordu. Konferansa beş dakika kala neleri not alacağını neler istediğimizi kendisine anlattık. Şu anda o kız arkadaşımızla Tümen’deki işlerimizi götürüyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.