Rusya, ABD’den Irak’ta İnsan Hakları İhlallerini Araştırmasını İstedi

MOSKOVARusya 2004-2009 döneminde Irak işgalinde yaşandığı iddia edilen insan hakları ihlallerinin araştırılması için ABD’den komisyon kurmasını istedi.  

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrey Nesterenko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “ABD hükümetinin konu ile ilgili bir araştırma komisyonu kurmasını istiyoruz. Sonuçların da uluslararası kamuoyu ile paylaşılmasını ümit ediyoruz. Sonuçlar insan hakları örgütleri ve uluslararası örgütlerle de paylaşılmalı” çağrısı yaptı.  

“Elbette sivillerin öldürülmesi, işkence ve diğer insan hakları ihlalleri ile ilgili basına yansıyan bilgilerin detaylı bir şekilde araştırılmaya ihtiyacı var” ifadelerini kullanan Nesterenko, insan hakları ihlalleri konusunda sürekli başka ülkelere çağrıda bulunan ABD’nin soruşturma komisyonu kurarak kendisinin yüksek standartlardaki bu değerlere uyduğunu göstereceğini vurguladı.  

WikiLeaks’da Irak operasyonları ile ilgili belgelerin yayınlanmasının durdurulmasını isteyen Pentagon, bunun Irak’da görev yapan askerlerin güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu savunuyor. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.