Rusya Başbakan Yardımcısı Sobyanin, Moskova Belediye Başkanlığına Atandı

MOSKOVA– Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin’i Moskova belediye başkanlığına atadı. 52 yaşındaki Sobyanin’in görevinin, Moskova şehir Duma’sında onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Moskova’nın çok özel bir şehir olduğunu ve görevin çok zor olduğunu dile getiren Medvedev, ancak Sobyanin’in başarılı olacağına inandığını kaydetti. Medvedev, “Moskova çok büyük bir metropol. Tüm ülkenin idari merkezi. Son yıllarda çok gelişen bir şehir. Moskova nüfusun fazlalığı ve bir çok sosyal sorunu ile birlikte yoğun çalışmalara ihtiyaç duyan bir şehir” dedi.

Kendisine büyük bir sorumluluk yüklendiğini ifade eden Sobyanin, “Bana güvendiğiniz için size teşekkür ediyorum. Moskova’da bir müddet yaşadım, şehrin sorunlarını biliyorum. Sosyal konular, federal programla uyum ve rüşvetle mücadele gibi konular önceliklerimiz arasında olacak. Bu görevler hayli zor konular. Ancak, bunların çözülebileceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Sobyanin’in Moskova belediye başkanlığına atanması, 2012 devlet başkanlığı seçimlerinde Rusya Başbakanı Putin’in Kremlin’e geri dönüşünün bir işareti olarak yorumlanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.